Spartanski otpor košarkašica Radničkog

Desetkovani sastav kragujevačkog Radničkog pružio je herojski otpor favorizovanoj ekipi Kraljeva u zaostaloj utakmici 14. kola Prve lige Srbije za košarkašice, odigranoj pred oko pedesetak gledalaca u „SBB hali Jezero“. Posle regularnih četrdeset minuta igre rezultat je bio izjednačen (64:64), da bi u produžetku do izražaja došla znatno duža klupa i iskustvo ekipe sa Ibra, koja je na kraju trijumfovala sa šest poena razlike – 76:70 (19:9, 21:15, 14:10, 25:14, 12:6).

Brojni zdravstveni problemi, uzrokovani prevashodno omikron sojem koronavirusa, doveli su do toga da Radnički na megdan ekipi Kraljeva izađe sa svega sedam igračica u rosteru. I tu nije bio kraj nevoljama kragujevačkog tima. Već u drugom minutu utakmice Ajša Hadžić se požalila na povredu, da bi početkom druge četvrtine Vanja Popludijević zaradila isključenje, tako da je Radnički više od 25 minuta proveo sa samo pet igračica na terenu, bez prava na izmenu.

Uprkos svim otežavajućim okolnostima, izabranice trenera Nenada Milovanovića uspele su da nadomeste značajan rezultatski zaostatak i izbore produžetak, tako da i pored poraza zaslužuju sve čestike za herojsku borbu na ovoj utakmici.

Sam početak susreta nije nagoveštavao značajniji otpor domaćeg tima. Kraljevčanke su već tokom prvog kvartala stekle dvocifrenu prednost, koju su dodatno uvećale u narednoj deonici, kada su došle i do maksimalne prednosti od 21 poena razlike (32:11).

Sve je mirisalo na debakl kragujevačkog tima, ali je onda iznenada krvotokom „crvenih dama“ prostrujala spartanska krv, pa je prednost „malenih“ ubrzano počela da se topi. Kragujevčanke su u jednom trenutku uspele da se spuste na „minus šest“ (44:38), ali su onda Kraljevčanke pojačale ritam i sredinom poslednje deonice izbile na osetnih „plus 15“ (56:41).

Tada je stvari u svoje ruke preuzela juniorska reprezentativka Andrijana Vuković, koja je uz podršku Andree Glomazić i Isidore Biševac povela svoj tim ka izjednačenju. Imale su Kragujevčanke čak i napad za pobedu, ali su se spetljale, tako da se ušlo u produžetak.

Neprekidna jurnjava za rezultatskim zaostatkom bez prava na odmor iscrpela je košarkašice Radničkog, koje nisu imale snage za dodatnih pet minuta igre. Kraljevčanke su na krilima iskusne Aleksandre Račić, koja je sama postigla čak deset od ukupno dvanaest poena „malenih“ u dodatnom periodu igre, došle do očekivanog trijumfa, rezultatom 76:70.

Utakmicu u „SBB Jezeru“ obeležila je 18-godišnja košarkašica Radničkog Andrijana Vuković, koja je sa učinkom od 28 poena i 7 skokova pokazala da izrasta u veliku igračicu. Zapaženu rolu imala je i mlada crnogorska reprezentativka Andrea Glomazić, koja je ubacila 17 poena, uz 6 skokova i isto toliko asistencija, a treba pohvaliti i Nedu Vasović, koja je svih 45 minuta vodila žestoku bitku sa centarskom linijom Kraljeva, a meč je završila sa 6 postignutih poena i 12 skokova.

Rejven Notkros-Bejker i Aleksandra Račić bile su najefikasnije u ekipi Kraljeva sa po 16 postignutih poena. Amerikanka je zabeležila i osam skokova, a Račićeva sedam. Po 10 poena ubacile su Anđela Radović i Anđela Janić, a vredi pomenuti i skakačku dominaciju Milene Laković, koja je zabeležila 17 skokova, od toga čak 9 pod protivničkim obručem.

Radnički je ovim porazom ostao prikovan za deveto mesto prvenstvene tabele sa 19 osvojenih bodova, koliko je sakupio i desetoplasirani Vršac, sa kojim su „crvene dame“ trebale da se sastanu već u sredu od 18 časova u „SBB Jezeru“, ali je taj meč ipak odložen do daljeg.