Sajmon nezaustavljiv

U utakmici 19. kola regionalne košarkaške ABA lige, Kragujevčani su kao domaćini pobedili ekipu ljubljanske Olimpije, osvajače slovenačkog kupa, u utakmici koja je osim rezultatskog imala i jak psihološki uticaj na ekipu Miroslava Mute Nikolića posle nekoliko neočekivanih poraza – 88:76 (12:15, 24:20, 33:25, 19:16).

Domaći su u utakmicu ušli opušteno u odbrani, dok je Sajmon morao „sam“ da igra u napadu. Uz katastrofalan šut za tri poena u prvoj deonici (0/6) i prilično nemotivisan pristup u odbrani, dvanaest postignutih poena Radničkog ukupno u prvih deset minuta je bio malo, naročito kad su mečevi u Kragujevcu u pitanju. Sajmon je od toga postigao 8 poena, i držao domaće u igri. Ulaskom Sinoveca umesto Skota, Radnički dobija na skoku u odbrani, ali i u napadu, i uspeva da održi utakmicu u relativnom egalu.

U drugoj deonici, Močnik je pustio ruku i krenuo da „sipa“ van linije za tri poena, a kada se njemu dodaju i odlični Jaka Blažić, koji je sa svojih 8 poena i nekoliko vrlo efektnih prodora doprineo da se Slovenci odlepe i na 9 poena razlike u jednom momentu. Dobri uzastopni blokovi u napadačkim akcijama, veoma lako igranje „dva na dva“ i precizan šut vodili su Olimpiju do velikih +9 na tri minuta do kraja poluvremena. Onda se bude kapiten Pavković i Birčević, koji vezanim trojkama vraćaju nadu domaćoj publici i na odmor se otišlo sa pola koša orednosti za Radnički.

Ono što se očekivalo u drugoj, desilo se u trećoj deonici. Domaći su, u tilu NBA timova, krenuli veoma čvrsto u trećoj deonici, naručito u odbrani, pa su gosti prilično zbunjeni samo gledali kontra napade i zakucavanja. Serijom 12-2, Radnički na samom početku treće deonice stvara prednost koja je, ispostaviće se na kraju, bila dovoljna za veoma važnu pobedu. Močnik je nastavio i u trećoj deonici da pogađa trojke (4/4, ukupno 6/7 na meču do tada) pa se u publici sumnjalo da bi, ukoliko nastavi, mogao da pomrsi račune domaćinu.

Poslednja četvrtina je, kao i obično, probudila Amerikance, pa su sa ukupno 16 poena, Sajmon i Skot, odveli Radnički do velike pobede i ostanka u igri za evropska takmičenja naredne sezone.

Najdominantnija figura (i) ovog susreta bio je Amerikanac Sajmon koji je statistički posmatrano dospeo do 34 indeksna poena, 31 poena iz igre (za dva 12/18, za tri 1/1, slobodna bacanja 4/7), tri skoka, dve asistencije i čak pet blokada(od kojih jedna sa dve ruke, kao u odbojci). Stiče se utisak da je velika privilegija gledati ovog momka u Kragujevcu, jer kako stvari stoje, dogodine će sigurno biti u nekom još bogatijem i kvalitetnijem timu.

Pratili su ga: Marković (indeks 21, devet poena, tri skoka, 10 asistencija), Skot (indeks 19, 13 poena, po pet skokova i asistencija), Birčević (indeks 16, 13 poena: za dva poena 3/4, a tri poena 2/4, šest skokova), i Sinovec (indeks 12, osam poena, čak 12 skokova). Sa po šest poena, među strelcima su se još našli Bakić i kapiten Pavković koji je u bitnim trenucima ubeležio dve trojke (imao je i četiri asistencije).

U redovima poražene ekipe blistavu partiju pružio je Jan Moćnik sa 24  poena (za tri 7/9), a po efikasnosti su ga pratili jedino još Mičel – 12 poena i Tompson – poen manje.

Kragujevac
Hala
Jezero
Sudije: Petar Obradović, Bojan Jovanić, Haris Bijedić (BIH)
Posetilaca: 2.500.

RADNIČKI – OLIMPIJA 88:76 (12:15, 24:20, 33:25, 19:16)

RADNIČKI: Sajmon 31, Skot 13, Birčević 13, Pavković 6, Marković 9, Bratić, Sinovec 8, Bakić 6, Vuksanović, Marjanović, Mijatović 2, Stojačić.

OLIMPIJA: Tompson 11, Moćnik 24, Dašić, Salin 8, Mičel 12, Rotbart 2, Murić 9, Jagodnik, Zagorac 2, Blažić 8, Morina.

Radničkom sleduju dve važne utakmice u Zagrebu, a prva od njih je u utorak, kada gostuju sjajnoj ekipi Cedevite.

Tabela: Makabi (-2) 18/1, Cedevita (-2) 15/4, Partizan 15/6, Budućnost (-1) 14/6, Široki 12/9, Cibona 11/10, Zagreb 11/10, Olimpija 11/10, Radnički (-1) 10/10, Crvena Zvezda 9/12, Hemofarm (-1) 5/15, Helios (-1) 5/15, Krka 5/16, Zlatorog 2/19.