Radnički savladao Zagreb

Pred oko četiri hiljade gledalaca u kragujevačkoj hali „Jezero“, u odličnoj atmosferi, desetkovani tim Radničkog izvukao važna dva boda u ABA ligi, protiv Zagrepčana 85:83(18:18, 25:16, 21:22, 21:27.)

Bez povređenih Pavkovića, Birčevića i Gadeforša, sa deset igrača u protokolu, sa juniorom Milosavljevićem i malo starijim Stojačićem, Radnički je vođen podrškom sa tribina ipak uspeo da savlada favorizovanu ekipu Zagreba koja je u velikom naletu, kako u ABA, tako i u Evroligi.

Na samom početku utakmice, zbog malog broja igrača u rotaciji, Radnički je igrao neku vrstu zonske odbrane, da bi svoje glavne igrače sačuvao od problema sa faulovima, pa je igra gostiju  u većem delu ove utakmice zavisila od njihovog šuta za tri poena, sve do poslednje deonice. Tako domaćin nije ni napravio četiri timska faula kojima ulazi u bonus.

Lučić i Bakić su morali da prorade na ovoj utakmici, ako je Radnički želeo pobedu, to se i desilo. Lučić je odigrao dobrih deset minuta i postigao 6 poena u prvoj četvrtini i nagovestio da Radnički, iako oslabljen može da parira Zagrepčanima. Gosti su pogodili četiri trojke u prvoj deonici, Sajmon je dominirao ispod obruča,  i prva deonica je  završena egal rezultatom 18-18.

Druga četvrtina je počela loše po domaćina. Najpre gosti prave seriju 7:0 u prva dva minuta druge deonice i prave osetnu rezultatsku prednost. Međutim, kada je video da je vrag ondeo šalu, iskusni vuk Muta Nikolić uvodi Bakića na poziciju krilnog centra, pravi takozvanu „nisku postavu“ sa Sajmonom visokim, preuzimanja u odbrani i brza tranziciona igra, a ukoliko se ne stigne to,  sledi izolacija za igru „jedan na jedan“, gde je Radnički, naročito dolaskom Skota, dosta pojačan, i ima keca u rukavu kada je o toj igri reč. Muta je svesno žrtvovao skok svoje ekipe, ali ispostavilo se da skok nije ni bio potreban u napadu, dok su u reketu domaćina  Zagrepčani imali četiri ofanzivna skoka u tom periodu. Bilo kako bilo, Radnički pravi seriju od 23-5, šutirajući 8/12 za dva poena,  doduše i tehničku grešku kapitena gostiju Krunoslava Simona. Na poluvreme se otišlo sa solidnih devet poena viška.

Onda je usledio nastavak utakmice u kome se očekivalo da će Radnički ipak fizički pasti usled „kratke klupe“, pa ukoliko to ne bude mnogo, onda se možda i dobije utakmica. Radnički i dalje igra sa niskom postavkom i minimalnim kretnjama u odbrani, izuzev možda Skota i posebno Sinoveca, koji je odigrao veoma važnu ulogu u odbrani i skoku, pa je možda i to razlog što je pogodio samo jedno slobodno bacanje od šest pokušaja. I sa dve blokade na Kasunu i 11 skokova, uspeo je da  doda i 13 velikih poena. Stiven je pogodio prvu šutnutu trojku još u prvoj deonici i kada se to desi, on obično kreće da igra svoju igru, lucidnu i nepredvidivu, gde obično ne radi ono što mu se kaže sa klupe, već na samo njemu znan način postiže lake poene i trojke. Pravi seriju 5-0 nakon nekoliko minuta teškoća koje je imao Bakić u „mis-meč“ duelu sa Šonom Mejem i ne dozvoljava Zagrebu da se vrati u igru.

Četvrta deonica je bila za goste „sve ili ništa“ i vođeni motivacijom, inatom i opuštenošću, Zagrepčani su odigrali jednu od boljih četvrtina ove sezone sa timskim indeksom 41. Igrali su onu košarku koja je Zagreb krasila prošle sezone, brza košarka sa dosta kretnji bez lopte i dosta šuteva za tri poena. Radnički je morao odlučujuće minute utakmice da odigra sa plejmejkerom koji ima 17  godina usled Stivenovih pet ličnih grešaka, i uspeo da dobije utakmicu. Skot je, u svom stilu, „opalio“ jednu „bombu“ preko ruke na manje od minuta do kraja i tako verovatno prelomio meč, kada je Radnički otišao na „plus 5“.  Utakmicu je, Muta, relativno rutinski, priveo kraju.

Postavlja se pitanje koliko će dugo ovi igrači moći da izdrže igranje od po 40 minuta po utakmici, nagoveštava se brz povratak Birčevića, dok će na Miljana i Antona morati da se čeka.  Opet, može se reći da ta „fizikalija lakše padne“ ako se utakmica dobije, pa je posle pobede uvek potrebno manje odmora, bar tako izgleda.

Najbolji je bio centar Dejvid Sajmon sa 21 poenom i osam skokova. Marković je nanizao 18 poena, Bakić 16 (obojica po sedam asistencija), Sinovec 13 poena u domaćoj ekipi.  Kod gostiju Damir Rančić predvodio svoj tim sa 22 poena, iskusni centar Mario Kasun postigao je 19, a kapiten Krunoslav Simon 15.

Radnički narednog vikenda ima teško gostovanje  Heliosu u Domžalama, pa dočekuje Zlatorog i Krku.