Radnički ponovo bolji od Spartaka

Odbojkaši Radničkog upisali su svoj šesti trijumf u BPŠ Superligi Srbije ove sezone, nakon što su u premijernoj utakmici 10. kola nadigrali subotički Spartak sa 3:1 (25:20, 17:25, 25:23, 25:14).

Po drugi put u ovoj sezoni Kragujevčani su uspeli da prizemlje subotičke „golubove“. Za razliku od prethodnog susreta, u kome je pitanje pobednika odlučeno tek u taj-brejku, ovoga puta su učenici Dragana Kobiljskog slomili otpor Subotičana u četvrtom setu.

Presudna je bila treća deonica, koju su odbojkaši Radničkog posle velike borbe uspeli da reše u svoju korist, što im je širom otvorilo vrata ka konačnom trijumfu.

Izuzetno motivisani Subotičani furiozno su startovali i poveli sa 4:1, ali su odbojkaši Radničkog relativno brzo uspeli da se konsoliduju i žestokim protivudarom preokrenu rezultat u svoju korist (6:5). Očas posla bilo je „plus četiri“ za domaći tim (10:6), što je nateralo trenera gostiju Igora Zakića da reaguje tajm-autom.

Da su uvažili savete svog trenera, odbojkaši Spartaka pokazali su serijom od četiri uzastopna poena za rezultatsko poravnanje (10:10). Bio je to signal za učenike Dragana Kobiljskog da ubace u veću brzinu i serijom 6:1 dođu do maksimalnih pet poena prednosti (16:11).

Ponovo je Zakić zatražio tajm-aut, ali ovoga puta je izostala pozitivna reakcija njegove ekipe. Radnički je nastavio u dobrom ritmu, razigrali su se srednjaci Lopar i Goić, kojima su uspešno „tercirali“ Hamzagić i Ristić, pa je prednost Kragujevčana ubrzo narasla na „plus sedam“ (20:13).

Pokušali su gosti da se rezultatski vrate u igru, prišli su na četiri poena „minusa“ (21:17), ali dalje od toga jednostavno nisu mogli. Šumadinci su rešili ovaj period igre u svoju korist rezultatom 25:20 i došli do početne prednosti u setovima.

Dijametralno suprotna situacija viđena je u drugom setu. Ponovo su subotički „golubovi“ visoko poleteli, poveli sa 3:0, potom i sa 10:5, da bi njihovo vođstvo svoj zenit doseglo po povratku sa tehničkog tajm-auta, kada je bilo 13:7.

Probali su domaći da uhvate rezultatski priključak, spustili su se na „minus četiri“ (13:9), ali je Davide Kovač sa dva svoja poena odbio nalet Kragujevčana. Do kraja ove deonice gosti su uspeli da održe rezultatsku distancu za konačnih 25:17 i egal u osvojenim setovima.

Treći set doneo je najveću rezultatsku neizvesnost. Od samog početka seta ekipe su se naizmenično smenjivale u vođstvu. Odbojkaši Radničkog su na obavezni predah otišli sa nešto osetnijom prednošću od tri poena (12:9), ali su serijom grešaka omogućili svom protivniku da dođe najpre do izjednačenja (14:14), a zatim i do minimalnog vođstva (15:14).

Na krilima Dušana Lopara i Srećka Ristića, Kragujevčani u finišu seta vraćaju prednost od tri poena (21:18), međutim, ni to nije bilo dovoljno da se slomi otpor borbenih Subotičana, koji su smogli snage za još jedno rezultatsko poravnanje (23:23).

U odlučujućim momentima, učenici Dragana Kobiljskog imali su ipak deblje živce. Prvo je Nejić osigurao set loptu, da bi odmah potom Hamzagić presudio gostima u ovoj deonici – 25:23.

Šumadinci su tako dobili lepu priliku da svog protivnika „dotuku“ u četvrtom setu, koju nisu imali nameru da propuste. Već na tehničkom tajm-autu domaći su vodili sa 12:7, pa je bilo jasno da im je otvoren put ka novom trijumfu.

Kako je set odmicao, tako je sve više postajalo jasno da su Subotičani na izmaku snage i da su se maltene pomirili sa porazom u ovom susretu. Na kraju je Radnički bez većih problema dobio i ovaj set sa ubedljivih 25:14 i upisao šestu pobedu u prvenstvu.

Irfan Hamzagić je sa 19 osvojenih poena ponovo bio najefikasniji u taboru kragujevačkog tima. Odličnu podršku korektor Kragujevčana imao je u iskusnom Srećku Ristiću, koji je nanizao 14 poena, Dušan Lopar je dodao 11, a Nikola Goić 10, od toga 4 blokom.

U ekipi sa krajnjeg severa Srbije najbolji utisak ostavio je Dušan Nikolić sa 16 poena, Davide Kovač osvojio je 11, a Nikola Pavlović 9, od toga 5 blokom. Vredi pomenuti i dizača Subotičana, Kubanca Rikarda Kalva, koji je odservirao čak četiri asa.

Odbojkaši Radničkog su se ovom pobedom učvrstili na trećoj poziciji superligaške tabele i napravili najbolju moguću uvertiru pred gostovanje ekipi Niša narednog vikenda.

RADNIČKI – SPARTAK 3:1 (25:20, 17:25, 25:23, 25:14)