Radnički nije uspeo na premijeri

U fenomenalnom ambijentu prepune hale „Jezero“, pred više od četiri hiljade ljubitelja košarke koji su, željni prvenstvenih utakmica, iskazali potpunu podršku voljenom klubu u zajedničkim nastojanjima da pobedom overe početak sezone u ABA ligi. Međutim, to nije bilo dovoljno da bi se pobedila, u ovom trenutku kompletnija i koncentrisanija ekipa zagrebačke Cibone, koja je posle odigranog produžetka, ipak odnela bodove iz Kragujevca 94:98(20:23,22:20,23:19,16:19,13:17*).

Gosti su na samom početku krenuli veoma jako i motivisano,  u jednom elementu igre se nije videlo da su bar malo podlegli već poznatoj atmosferi u Kragujevcu, pa su postigli u toj prvoj četvrtini i najviše poena u odnosu na ostale periode igre. Od samog početka se igrala košarka u visokom ritmu, veoma visoke postave, bez mnogo „mesa ispod koša“, izuzumajući Sajmona koji je to i iskoristio postigavši u prvoj četvrtini čak 11 poena (od toga 4 zakucavanja).

Videla se tendencija domaće ekipe da igru prebaci ispod koša i optereti Cibonine „lažne petice“ koje se u početku nisu snašle protiv Amerikanca Sajmona. Čejsa je Pavković usmeravao spolja, ne dajući mu da iz prodora uđe u reket oko linije slobodnih bacanja, gde je najopasniji, tako da je odlični Čejs završio prvu četvrtinu sa dve postignute trojke (6poena). Prvi problem za ekipu Radničkog je bio prerani ulazak u problem sa faulovima Stefana Birčevića i čak tri faula u prvoj četvrtini.

U drugoj četvrtini, ulaskom Sinoveca i Gadeforša, Radnički je igrao dobro, međutim, odlični Rudež je šutevima preko ruke iz neizgrađenih pozicija održavao Cibonu u rezultatskom egalu, postigavši pri tom 11 poena bez promašaja u poslednjim sekundama napada. Znalo se da Rudež ne može da održi koncentraciju do kraja i očekivao se pad Cibone, bar dok starteri Radničkog izdrže na parketu,  Sajmon i naročito Pavković, koji na ovoj utakmici nije imao podršku Stivena Markovića koji je tek danas potpisao ugovor.

Obojici je poluvreme dobro došlo da se odmore i u trećoj četvrtini su bukvalno crtali akcije po terenu i sa lakoćom postizali poene i serijom 16-6 se u jednom momentu odlepili na 9 razlike. Svakako je prvih 5 minuta treće deonice bilo model kako Radnički treba da igra shodno kvalitetu, znanju i podršci sa tribina. Sajmon je ponovo krenuo da pogađa, Pavković da asistira i pomislilo se da je utakmica prelomljena.

Joke Vranković je spremio iznenađenje za Mutinog „teškog“ centra i na početku poslednje deonice u igru uveo Sutona, koji je izvlačio Sajmona iz reketa i preciznim šutevima preko njega postigao 6 poena i vratio Cibose u igru. Nakon što ga je preuzeo Mijatović, izlaskom Sajmona, Suton je izašao iz igre odradivši zadatak. Amerikanac se odmarao u narednom periodu, a Zagrepčani su skupljali lopte ispod oba koša sa 11 skokova ukupno u poslednjoj deonici. Igralo se u egal rezultatu, i na 3,8 sekundi do kraja Cibona je imala napad za pobedu. Svi su se nadali da će loptu uzeti upravo Rudež koji je sve do tada pogodio, jer je ovoga puta morao da promaši, i to se i desilo, ušlo se u produžetak.

Iscrpljeni i pre produžetka, domaći košarkaši nisu imali snage da se suprotstave Amerikancima Cibone, koji su, reklo bi se, sami odradili posao u produžetku.  Izlaskom Birčevića  i kasnije Pavkovića zbog po pet penala, bez drugog iskusnog pleja koji može  da  preuzme na sebe bar pola od Pavkovićevih 16 asistencija, sa više nego neraspoloženim Čankajom i malom minutažom Lučića, Radnički nije uspeo da odigra produžetak onako kako je moralo da bi se u ovom momentu dobila ekipa Cibone. Amerikanci Cibone su koristili svoje najjače oružje, igru „jedan na jedan“ i imali dosta postignutih koševa uz faul, gde je vidljivo došlo do pada koncentracije domaćih.  Tako je Čejs rešio i ključni napad, kada je protrčao pored umornog Pavkovića, kome posle 44 minuta provedena u igri nema šta da se zameri.

„Klupa“ Cibone je sa 59 postignutih poena bila svakako jedan od najvažnijih faktora ove pobede. Muta je najavljivao da će ovo biti utakmica „na jednu loptu„, i bio je u pravu, ali na takvoj utakmici neoprostivo je promašiti 11 slobodnih bacanja. Sa druge strane, Cibona je uzvratila sa 17 izgubljenih lopti, što se vrlo retko dešava uz osvojene bodove na strani.

Treba istaći fantastičnog Pavkovića sa 22 poena, 6 skokova i 16 asistencija, zatim Sajmona sa 23 poena, 8 skokova i isto toliko nad njim načinjenih faulova. Stefan Sinovec je imao dobru rolu sa 14 poena i 3 ukradene lopte.  Sa druge strane, u pobedničkoj ekipi, čak pet „dvocifrenih“ igrača koje predvode Damjan Rudež sa 22 poena i šut za dva poena 6/7, Brajan Čejs sa 16 poena i 7 asistencija uz poene u poslednjem napadu i rešavanje pitanja pobednika i Barbour  sa 14 poena.

Ostaje žal za propuštenom šansom, ali mora se dalje, ekipa Radničkog nema vremena „za suze“  i već u sredu od 20h će pojačana Stivenom Markovićem, pokušati da pobedom u Širokom Brijegu zaboravi večerašnji duel.

KK Radnički – KK Cibona  94:98(20:23,22:20,23:19,16:19,13:17*)

Dvorana: Jezero.       Gledalaca: 4000.

Sudije: Ademir Zurapović(BIH), Kolar Roman(SLO) i Bijedić Haris(BIH).

Radnički: Pavković (22p, 16as), Sinovec 14, Lučić 2, Milosavljević, Sajmon (23p,8sk),  Mur 2, Gadeforš 11, Birčević 7, Čankaja 5, Mijatović 8, Stojačić.

Cibona: Čejs (16p, 7as), Suton 6, Zubčić 3, Barbour 14, Rudež 22, Marčinković (11p,7sk), Blajić, Lalić, Rozić 6, Harper 11, Žižić 9, Kovačević.