Radnički bolji u neizvesnoj završnici

Pred manje ljubitelja košarke  nego što se to očekivalo, košarkaši Radničkog su u utorak uveče u hali „Jezero“ izvojevali pobedu nad ekipom Hemofarma iz Vršca rezultatom 71:69 (13:16, 21:14,15:22,22:17).

Poznato je da se rukovodstvo Vrščana ove godine opredelilo da ukaže šansu mladim snagama iz svog juniorskog pogona uz neke proverene igrače koji će i ove sezone nositi dres „Farmaceuta“. Nakon odlazaka Pavkovića, Krstovića, Božovića, Anđušića i ostalih, može se reći da je gostujuća ekipa odigrala bolje nego što su mnogi očekivali.
Mladi igrači Hemofarma pojačani  Otaševićem i Gagićem krenuli su silovito od samog početka utakmice i nakon serije od 12:2 došli do  ubedljive prednosti od 16:4. Izuzetno raspoložen je bio  Boris Savović, koji je u prvom periodu postigao 6 poena.

Od sedmog minuta došlo je do pada koncentracije gostiju, Radnički se probudio, Mur je bio odličan u odbrani, a Birčević sjajan u napadu i sa 6 poena i šest skokova doprineo razvoju serije domaćina od 15:0 i  vraćanje u utakmicu, pri čemu Vrščani do kraja prve četvrtine nisu izašli „iz bonusa“ i završili ovu deonicu sa tri napravljena faula i dosta lako primljenih poena.

U drugoj četvrtini nastavila se serija domaćih, igra se ubrzala ulaskom mladog Milosavljevića, koji je još jednom oduševio publiku, ali i svog trenera, koji mu je čestitao na kraju utakmice. Sa pozicije „jedan“, rukovodio je timom, kao da je pre neki dan napunio 27, a ne sedamnaest godina! Razigravao je saigrače, Mur je upisao dve trojke, Birčević jednu i na poluvreme se otišlo rezultatom 34:30 za Radnički.

Treća četvrtina je donela odgovor Vrščana. Raspoložena prva postava Hemofarma sa probuđenim Marašem pravi seriju 8:0 i nagoveštava uzbudljivu završnicu. Milosavljević je, potom, u stilu svog kapitena Pavkovića proigravao Mura i Gadeforša, i sve začinio sa pogođenom trojkom i dve ukradene lopte za kratko vreme, što je izazvalo erupciju oduševljenja malobrojne publike i egal u rezultatu. U protivničkoj ekipi, Šutalo je sa dve vezane trojke održavao vođstvo svog tima, pa je na početku poslednje deonice na semaforu pisalo 49:52.

Poslednja deonica pokazala je da će Anton Gadeforš ove sezone biti veoma važna poluga u timu Kragujevčana. On je sa 9 poena, uz ukupno pet trojki domaćih u tom periodu(njegove dve), održavao Radnički rezlutatski u utakmici, s obzirom da su gosti dominirali u reketu. Radnički je iz reketa postigao samo 20 poena na ovoj utakmici, donekle i očekivano, sa jednim klasičnim centrom koji je igrao skoro 30 minuta. Domaći su iskustvom i samopouzdanjem koje im je davao precizan šut u poslednjoj deonici, došli do situacije da 36 sekundi pre kraja imaju tri poena prednosti i samo jedan timski faul(još 3 faula do bonusa). Faulovi su lepo raspoređeni do samog kraja(po Mutinim instrukcijama pravljeni na svakih 6 sekundi), pa je na kraju, nezagrejani Dijego morao namerno da promaši drugo slobodno bacanje, ne bi li ofanzivnim skokom gosti došli do situacije da izbore produžetak. To se nije desilo i sirena je označila kraj i pogled ka semaforu gde je pisalo 71:69.

U domaćoj ekipi najefikasniji je bio Gadeforš sa 17 poena, uz sjajnog Mura koji je uz 15 poena dodao čak 7 ukradenih lopti, ali i fenomenalnog Birčevića koji je uz 16 poena i 12 skokova zabeležio i četiri rampe, koje polako postaju njegov „zaštitni znak“. Treba izdvojiti i iskorišćenu šansu od strane mladog Milosavljevića, koje je na kraju imao 5 poena, 5 skokova, 3 asistencije i 3 ukradene lopte za 22 minuta provedenih na parketu.

Kod Vrščana, izuzetno raspoložen je bio Boris Savović, sa 18 poena i 12 skokova (indeks 32), ali i bivši Kragujevčanin Mladen Pantić, sa 7 poena i 9 skokova.

Odavno se nije desilo da ekipa koja ima 22 skoka manje od protivnika dobije utakmicu. Eto, danas je odnos skokova bio 50:28 u korist gostiju, sa čak 15 ofanzivnih skokova Vrščana. Time se pokazala velika želja mladića iz Vršca, ali i pad koncentracije Sajmona i Lučića koji su, blago rečeno, nadskakani u ovom meču. Lučić bez skoka, a Amerikanac ukupno četiri.

Gosti su ovu utakmicu, prosto rečeno, izgubili zbog čak 17 izgubljenih lopti, a kada se tome doda još samo 5 postignutih trojki za 40 minuta i 8 promašenih penala, uz 15 ukradenih lopti domaćina, razlika u skokovima ostaje neprimetna.

Treba reći da je utakmica bila više nego fer i prijateljska. Na zagrevanju su igrači Hemofarma sa poštovanjem pozdravljali svog bivšeg trenera, koji ih je doduše, sa klupe Radničkog u poslednje vreme uglavnom pobeđivao.  Srčanošću i borbenošću mladih talenata srpske košarke, nosilaca medalja i pojedinačnih titula, od najbolje „četvorke“ Evrope prošle godine na prvenstvu do 18 godina, Luke Mitrovića, preko Lambića, Dangubića ali i Gagića, Hemofarm je pokazao da će ove sezone moći da iznenadi mnoge rivale.

Radnički se polako uigrava, proradio je Mur, kako je Muta i najavio,sa još nekim pojačanjem biće to respektabilan tim u predstojećoj sezoni.

RADNIČKI – HEMOFARM 71:69 (13:16, 21:14, 15:22 i 22:17)

Dvorana: Jezero.
Gledalaca: 800.
Sudije: Nešković, Marićić, Stefanović – Kraljevo

RADNIČKI: Pavković 1, Millosavljević 5, Lučić 4, Stojačić, Mur 15, Gaddforš 17, Čankaja 7, Vučković, Birčević 16, Sajmon 6

HEMOFARM: Dangubić 6, Lambić 4, Dijego 6, Otašević 4, Savić, Šutalo 8, Savović 18, Pantić 7, Jeremic 6, Petrović, Gagić 2, Maraš 4, Mitrović 4

Da podsetimo, košarkaši Radničkog startuju u NLB ligi duelom protiv Cibone, 8.oktobra u hali „Jezero“.