Prva radost „crvenih dama“

Košarkašice Radničkog konačno su osetile radost prvog trijumfa u tekućoj takmičarskoj sezoni. Izabranice Nenada Milovanovića su u utakmici 8. kola Prve ženske lige Srbije uspele da savladaju jednog od glavnih kandidata u borbi za opstanak, ekipu subotičkog Spartaka, sa ubedljivih 81:60 (14:19, 18:16, 26:6, 23:19).

Utakmica sa Spartakom predstavljala je trenutak istine za kragujevački sastav. Nakon niza od sedam uzastopnih poraza, košarkašicama Radničkog očajnički je bila potrebna prekretnica u ovoj sezoni.

Vođene ogromnom željom za trijumfom, učenice Nenada Milovanovića su u meču sa subotičkim „golubicama“ pružile verovatno najbolju partiju u dosadašnjem delu takmičenja. Presudna je bila treća četvrtina, u kojoj su „crvene dame“ stekle dvocifrenu prednost, koju nisu ispuštale do kraja utakmice.

Kragujevčanke su od samog početka susreta imale problema sa građenjem svog reketa, što potvrđuje i podatak da su gošće iz Subotice samo u prvoj deonici ostvarile šest ofanzivnih skokova. Teško su izabranice Nenada Milovanovića izlazile na kraj sa visokom Darom Kovačević, koja je dominirala pod oba obruča.Pokušao je trener kragujevačkog tima dasa nešto višom petorkom pronađe rešenje za očiglednu „promaju“ u reketu, ali uzalud.Gošće su na prvi obavezan predah otišle sa pet poena „viška“  – 19:14.

Tek je početak druge četvrtine doneo određeni pomak u igri domaćeg sastava. „Crvene“ su za nepunih pet minuta u ovoj deonici napravile seriju 8:1 i preokrenule rezultat u svoju korist (22:20). Međutim, gošće su uzvratile mini serijom od pet uzastopnih poena i ponovo preuzele vođstvo (25:22), koje su zadržale do odlaska na petnaestominutni odmor – 35:32.

Treća četvrtina predstavljala je glavnu prekretnicu u ovom duelu, koji je sa pravom nosio epitet derbija začelja tabele. Krenule su Kragujevčanke silovito i predvođene nezaustavljivom Natalijom Spaić kreirale seriju 11:0 za novi rezultatski preokret i prednost od osam poena (43:35).

Nisu učenice trenera Nenada Milovanovića imale nameru da se tu zaustave, već su nastavile da uvećavaju stečeno vođstvo, pa su završetak ove deonice dočekale sa ogromnih „plus 17“ (58:41). Pored Spaićeve, koja je u ovom periodu igre ubacila čak 13 poena, treba pohvaliti i mladu Andrijanu Vuković, koja se istakla u obavljanju defanzivnih zadataka.

Gošće iz Subotice nisu uspele da se oporave od ovog šoka u nastavku utakmice. Kada su Kragujevčanke sredinom poslednjeg kvartala došle do maksimalnih „plus 24“ (74:50), više se pitanje pobednika nije dovodilo u pitanje.

Natalija Spaić pružila je najbolju partiju od svog dolaska u Radnički i utakmicu je završila sa 27 postignutih poena. Nina Tešić ubacila je 14 poena, koliko je postigla i Jelena Prvulović, koja je imala i dvocifren broj asistencija – 10. Dabl-dabl učinak ostvarila je i bivša reprezentativka Konga Ntumba Titi sa 13 poena i isto toliko skokova.

Najbolji utisak u ekipi iz Subotice ostavila je Dara Kovačević sa 17 poena i 12 skokova. Amerikanka Antoinet Tompson zaustavila se na 11 postignutih poena, a Tijana Ninković na 9.

Košarkašice Radničkog su ovom pobedom, prvom u sezoni, značajno podigle sebi izglede u borbi za opstanak, a istovremeno dobile i preko potrebnu injekciju samopouzdanja za nastupajuće prvenstvene izazove.

Ušli smo pomalo bojažljivo u današnju utakmicu, što je verovatno produkt nametnutog imperativa pobede. Sve je krenulo nabolje sredinom druge četvrtine, a nastavilo se u trećoj, kada smo podigli agresivnost u odbrani i uspeli da dođemo do značajnije rezultatske prednosti. Ovom prilikom moram da pohvalim našu najmlađu igračicu Andrijanu Vuković, koja je svojim ulaskom u trećoj četvrtini unela živost i preko potrebnu agresivnost u odbrani, što je doprinelo i boljoj napadačkoj igri. Čestitao bih mojim igračicama na velikoj borbi i pobedi, a protivničkoj ekipi želim puno sreće u nastavku takmičenja – izjavio je po završetku utakmice Nenad Milovanović, trener kragujevačkog tima.

Subotičanke su nakon gostovanja u srcu Šumadije ostale jedina ekipa bez trijumfa u Prvoj ženskoj ligi Srbije.

Presudna je bila treća četvrtina u kojoj je Radnički zategao odbranu i došao do ključne prednosti. Mi smo u međuvremenu ušli u probleme sa faulovima, tako da nismo mogli da održimo taj nivo agresivnosti u odbrani iz prvog poluvremena. Pokušali smo da se vratimo u poslednjoj četvrtini, ali jednostavno nismo imali snage. Čestitam ekipi Radničkog na zasluženoj pobedi – poručio je Dušan Perović, pomoćni trener Spartaka.

Sledi dvonedeljna pauza zbog obaveza ženske košarkaške reprezentacije Srbije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a takmičenje u Prvoj ženskoj ligi Srbije nastavlja se 18. novembra, kada Kragujevčanke očekuje gostovanje još jednom konkurentu u borbi za opstanak, ekipi Novosadske ŽKA.

Izvor i foto: SPD Radnički