Položen „popravni“ u Širokom!

Košarkaši Radničkog su, posle tesnog poraza od Cibone u Jezeru prošlog vikenda, uspeli da zabeleže i prvu pobedu u sezoni. Pobeđena je nezgodna ekipa Širokog, koja je na svom terenu tradicionalno tvrd orah rezultatom 92:93 (22:22, 23:22, 27:20, 20:29).

Utakmicu je Radnički započeo na isti način kao i protiv Cibone – forsiranjem „pikenrola“ Pavkovića i Sajmona koji je bio apsolutno dominantan na ovom meču nad mladim centrima Širokog, i skupio čak 33 poena. U prvih 5 minuta meča on i Pavković su bili jedini strelci za Radnički, koji je uspeo u tom periodu da diktira igru i stekne prednost od 5 poena (9:14). Međutim, trojka Šakića uz faul Birčevića u jednom napadu je donela čak 4 poena Širokom, pa se vratila potpuna rezultatska ravnoteža. Zanimljivo je da se tek u 9. minutu u strelce upisao igrač Radničkog koji se ne preziva Sajmon ili Pavković. Bio je to Anton Gadeforš, koji je dobar prodor završio polaganjem. Na drugoj strani, najviše problema Radničkom zadavao je Šakić, koji je u ovom periodu skupio 9 poena.

Drugu četvrtinu Radnički je odlično otvorio trojkama Pavkovića i Sinoveca, usledilo je vraćanje jedne trojke Naletilića, ali je onda stupio ponovo na scenu Sajmon, i završavanjem dva uzastopna napada doneo Radničkom prvu opipljiviju prednost na meču (27:34). Radnički je uspevao par minuta da drži tu razliku, ali je onda domaćinu krenuo i šut za tri, pa su trojkom Pilepića prvi put u ovoj četvrtini prešli u prednost. Stiven Marković je zatim vratio tu trojku, ali je u poslednjem napadu Široki preko danas vrlo raspoloženog Šakića otisao na odmor sa poenom prednosti (45:44).

Široki je odmah na startu drugog poluvremena nastavio tamo gde je stao u prvom – Naletilić postiže trojku, a zatim i Mur, koji je bio fauliran pri šutu za tri poena, promašuje sva tri slobodna bacanja. Široki to koristi, i ulazi u pravu seriju do 26. minuta, kada je imao najveću prednost na meču (68:53). Činilo se tada da su domaćini prelomili meč uspešnim šutem za tri poena, ali je onda trener Nikolić napravio jedan veoma iznenađujući potez, imajući u vidu situaciju na terenu – postavio zonsku odbranu. To kao da je zbunilo šutere Širokog, te do kraja treće četvrtine nisu uspeli da ubace šut iza linije 6,75m, a Radnički je to iskoristio da se pred poslednju deonicu primakne na 72:64.

Poslednja deonica počela je nervozno, sa puno grešaka i promašenih zicera sa obe strane, pa su obe ekipe postigle samo po 2 poena u prva 3 minuta poslednje četvrtine. Široki je održavao prednost od 7 poena do 4 minuta pred kraj meča kada su Marković i Gadeforš trojkama doneli priključak, a Sinovec sa linije slobodnih bacanja i vođstvo posle skoro 15 minuta (80:81). Činilo se tada da će mlada ekipa Širokog, posle ispuštene velike prednosti pasti, a gosti prelomiti meč, ali se to nije desilo. Gadeforš je trojkom 2 minuta pre kraja doneo 6 poena prednosti Radničkom, ali je Stiven Marković u sledećem napadu napravio faul pri šutu za 3 poena na Pilepiću, koji je to iskoristio i smanji0 prednost na 3. Nikolić je zatražio tajmaut, ali akcija Pavkovića nije završena pogotkom, a na drugoj strani je Planinić sa 2 poena posle skoka u napadu doneo potpunu rezultatsku neizvesnost pred poslednji minut meča. Sajmon u sledećem napadu vraća 3 poena prednosti, ali stiže brz odgovor Pilepića na drugoj strani.

Na samo 30 sekundi do kraja meča Radnički je napravio dve velike greške koje su ga mogle koštati pobede. Prvo je Pavković izgubio loptu, pa je Marković bio prinuđen da napravi faul nad Peršićem, koji je iskoristio samo jedno slobodno bacanje. Nikolić je zatražio poslednji tajmaut da bi pozvao akciju koja je mogla da reši ceo meč, odigrana je dobra akcija za Sajmona koji je fauliran. Međutim, kao i Pavković u prošlom napadu, MVP ovog meča promašuje oba slobodna bacanja i daje Širokom šansu za pobedu. Marković pravi možda i nepotreban faul nad Pilepićem, ne ostavljajući svom timu puno vremena za poslednju akciju. Pilepić je siguran sa linije slobodnih bacanja, i Radničkom je ostalo samo par sekundi da pokuša da izbori pobedu. Loptu je uzeo neverovatni Miljan Pavković, i u stilu Saše Đorđevića protiv Hrvatske i Huventuda donosi pobedu svom timu uz zvuk sirene.

I pored ove bitne pobede ostaju neke činjenice koje bi ljude u taboru Radničkom trebalo duboko da zabrinu. 92 primljena poena od svakako poletne, mlade i uigrane ekipe, ali ekipe koja realno svojim kvalitetom ne pripada gornjem domu ABA lige. Zatim apsolutno nesnalaženje dva igrača od kojih se očekivalo da budu među nosiocima ovog tima – Čankaje i Mura, kao i vrlo čudna rotacija trenera Nikolića, pri čemu je Miljan Pavković igrao 40 minuta, a Lučić/Birčević : nula/12 minuta, te je na poziciji krilnog centra veći deo meča igrao Turčin Čankaja. Ipak, posle svega ostaje upisana ova pobeda, koja će svakako biti važna na psihološkom planu.

Široki WWin 92:93 Radnički (22:22, 23:22, 27:20, 20:29)