Pobeda Radničkog u senci Markovićeve povrede

Košarkaši Radničkog nastavili su niz nepobedivosti u „SBB hali Jezero“ nakon što su večeras savladali niški Konstantin u utakmici 17. kola Druge lige Srbije – 87:65 (24:17, 21:11, 16:15, 26:22). Pored dobre igre i još jedne rutinske pobede Kragujevčana, utakmicu u „SBB Jezeru“ obeležila je i nezgodna povreda košarkaša Radničkog Lazara Markovića u finišu treće četvrtine.

Utakmica je maltene odlučena u drugoj četvrtini, u kojoj su izabranici Igora Todorovića, pre svega zahvaljujući dobroj odbrani, stekli dvocifrenu rezultatsku prednost koju gosti iz Niša nisu uspeli da nadomeste u naredne dve deonice.

Tokom prvog kvartala Kragujevčani nisu baš najbolje gradili svoj koš, pa su protivniku dozvolili veliki broj ofanzivnih skokova i ekstra poseda, ali su zato agresivnom odbranom na perimetru otvorili mogućnost za lake poene u tranziciji, tako da su na prvi obavezni predah otišli sa vođstvom od sedam poena – 24:17.

U drugoj četvrtini košarkaši Radničkog dodatno su podigli intezitet igre u odbrani i predvođeni maestralnim Stevanovićem ubrzo su stekli dvocifrenu zalihu. Kada je zbog problema sa faulovima trener gostiju Cvetković izveo iz igre prvog centra Mladenovića, to je otvorilo dodatni prostor da se lopta još više spušta na Raška Katića, koji ni večeras nije imao pravog pandana u reketu.

Na poluvremenu Radnički je imao zavidnih „plus 17“ (45:28), što je garantovalo mirniji nastavak utakmice. I zaista, Kragujevčani su bez većih problema čuvali stečenu prednost tokom treće četvrtine, da bi se na dva minuta pre kraja ove deonice desio nemio događaj koji je zabrinuo sve prisutne u „SBB hali Jezero“.

Naime, kapiten gostujućeg tima Nemanja Gudžić, očigledno revoltiran stanjem na semaforu i nemoćan da bilo šta promeni, rešio je da svoj bes iskali na Lazaru Markoviću, zadavši mu mučki udarac u predelu leđa, nakon čega je košarkaš Radničkog uz bolan jauk pao na parket i tu ostao da leži.

Usledio je višeminutni prekid, a kako Marković nije mogao da se pomeri i ustane sa parketa, morala je da interveniše Hitna pomoć, koja je košarkaša Radničkog na nosilima transportovala u Klinički centar, gde mu je ukazana dalja pomoć. Prema poslednjim informacijama Markovićevo stanje je dobro, nema težih povreda kičme, ali će ostati u bolnici.

Interesantno je napomenuti da sudije ovaj kontakt Gudžića i Markovića uopšte nisu registrovale, tako da je utakmica nastavljena izvođenjem slobodnih bacanja od strane košarkaša Konstantina.

Ovaj nemio događaj podgrejao je emocije kod igrača Radničkog, koji su se zainatili da pokažu svoju nadmoć u odnosu na protivnika, i to tamo gde treba – na terenu.

Tako su početkom završnog kvartala izabranici Igora Todorovića, predvođeni raspucanim Stevanovićem, napravili seriju 11:0 i izbili na maksimalnih „plus 31“ – 79:48. Očigledno zadovoljni time što su protivniku očitali košarkašku lekciju, Kragujevčani su tu stali, što su Nišlije iskoristile da makar delimično ublaže poraz.

Andreja Stevanović je još jednom pokazao zbog čega je prva „haubica“ Radničkog ove sezone i meč je završio sa 30 poena. Iako povređen, kapiten Raško Katić je za 22 minuta, koliko je proveo na terenu, ostvario zapažen učinak, ubacivši 15 poena, uz 8 skokova i 7 asistencija. Finu partituru imao je i iskusni Stefan Živanović, koji je utakmicu okončao sa 12 poena.

Kod gostiju iz Niša prednjačio je Luka Jovanović, koji je pored 17 postignutih poena imao i 16 uhvaćenih lopti. Poen manje ubacio je Adis Turbić, dok je Bogdan Nedeljković stao na 11 poena.

Radnički je nakon večerašnje pobede, petnaeste u sezoni, a devete uzastopne na svom parketu, ostao na čelu drugoligaške tabele sa 32 boda. Drugoplasirana Sloga, koja je u derbiju kola savladala Pirot, zaostaje jedan bod za Kragujevčanima, dok treće mesto drži Zemun Fitofarmacija sa 30 osvojenih bodova.

Usled održavanja finalnog turnira Kupa Radivoja Koraća u Nišu, narednog vikenda neće biti utakmica u Drugoj ligi Srbije. Takmičenje se nastavlja u sredu, 19. februara, kada košarkaše Radničkog očekuje gostovanje niškom Fair Playu.

KK RADNIČKI – KK KONSTANTIN  87:65 (24:17, 21:11, 16:15, 26:22)