Pletikosiću izmakla medalja u Bakuu

pletikosic

Srpski olimpijac i član kragujevačkog “Čika Mate“, Stevan Pletikosić zauzeo je četvrto mesto u gađanju malokalibarskom puškom iz ležećeg stava na Svetskom kupu u Bakuu. Medalja mu je izmakla „za dlaku“. Od odličja ga je delila najmanja moguća razlika, jedan deseti deo kruga.

Iskusni 44-godišnji strelac je nastavio niz finala u ovoj disciplini, u kojoj je 1992. godine osvojio olimpijsku bronzu. Na drugom Svetskom kupu ove sezone, u Rio de Žaneiru bio je treći, u Minhenu je zauzeo petu i u Bakuu četvrtu poziciju, čime je potvrdio mesto na završnom turniru Svetskog kupa (Bolonja, oktobar).

Finalna borba je od početka do kraja bila izjednačena i napeta. Često su se strelci smenjivali u plasmanu. I Pletikosić je povremeno vodio trku, a pred 16. metak, kada ispada četvrtoplasirani, sa 156,5 kruga delio je drugu poziciju sa Britancem Kenetom Parom. Norvežanin Torben Grimel im je na prvom mestu „bežao“ 0,2 kruga, a imali su 0,3 kruga više od Hrvata Petera Gorše.

pletikosic

Pletikosić je 16. metkom (10,2) bio najlošiji od četvorice strelaca koji su se borili za medalje. Gorša i Par su ga tada prestigli i medalje obezbedili sa najmanjom mogućom prednošću. Obojica su u tom trenutku imali samo po 0,1 krug više.

Pletikosić je u kvalifikacijama, po lošim vremenskim uslovima, osvojio četvrto mesto sa 622,0 kruga. Milenko Sebić je zauzeo 48. poziciju sa 611,3.

MK puška 60 metaka, ležeći: 1. Torben Grimel (Danska) 208,4, 2. Kenet Par (Velika Britanija) 208,0, 3. Petar Gorša (Hrvatska) 187,5, 4. Stevan Pletikosić (Srbija) 166,7, 5. Đonghjun Kim (Južna Koreja) 144,8, 6. Henri Junghenel (Nemačka) 124,2, 7. Gagan Narang (Indija) 103,1, 8. Jurij Ščerbacevič (Belorusija) 81,8. Kvalifikacije: 1. Ščerbacevič 624,7, 2. Gorša 622,9, 3. Grimel 622,2, 4. Pletikosić 622,2… 48. Milenko Sebić 611,3… Ukupno 60 strelaca (u eliminacijama startovalo 73). Za finale 621,0.