Od „plus 17“ do drame u finišu

KK Radnički 1950U derbi meču 13. kola Druge lige Srbije, košarkaši Radničkog 1950 savladali su večeras na parketu hale „Gordana Goca Bogojević“ Napredak Bosphorus iz Aleksinca sa 80:76 (25:17, 17:11, 20:23, 18:25).

Kragujevčani su i pored dvocifrene prednosti koju su imali u većem delu meča, u samom finišu došli u situaciju da strepe za pobedu. Na kraju je penal završnica pripala četi Igora Todorovića, koja je ovom pobedom, makar na kratko, preuzela drugo mesto od ekipe Zlatibora, pošto tim iz Čajetine sutra igra svoj meč 13. kola protiv ekipe Mladosti iz Smederevske Palanke.

Radnički 1950 je utakmicu otvorio trojkama Nedeljkovića i Tripkovića za vođstvo od 6:0. Gosti iz Aleksinca, zahvaljujući raspoloženom Šikmanu, dolaze do dva poena zaostatka u 7. minutu (14:12), ali su Kragujevčani u poslednja tri minuta prve četvrtine dobro „skupljali“ odbranu, pa su uvodnu deonicu završili sa osam poena prednosti – 25:17.

Početkom druge četvrtine domaći dolaze do prve dvocifrene prednosti na meču. Napredak u periodu između 13. i 18. minuta nije uspeo da postigne koš, što su Kragujevčani iskoristili i preko nezaustavljivog Filipa Popovića došli do maksimalnih „plus 16“ – 37:21. Trener gostiju Slobodan Nikolić bio je primoran da zatraži minut odmora, nakon čega su njegovi puleni kreirali seriju od sedam vezanih poena.

Ipak, nakon tajm-auta trenera Radničkog 1950 Igora Todorovića, Kragujevčani prave seriju 5:0 za ubedljivih 42:28 na poluvremenu. Inače, u samom finišu druge četvrtine veliki peh zadesio je domaći tim, budući da se povredio do tada odlični Tripković.

Treću četvrtinu strelci u redovima oba tima su očigledno „prespavali“, budući da je u ovom periodu postignuto svega 28 poena. Kragujevčani su uspeli da održe dvocifrenu prednost stečenu u prvih dvadeset minuta susreta, pa čak da dođu i do najvećeg vođstva na susretu (62:45), ali su u poslednju četvrtinu ušli sa 11 poena prednosti – 62:51.

Poslednji desetominutni period gosti iz Aleksinca otvaraju trojkama Šikmana i Danilovića, čime se spuštaju na „minus pet“ (62:57). Seriju košarkaša Napretka na kratko prekida Filip Lalović, ali je na drugoj strani uzvratio Šikman prodorom, uz faul Beloice.

U tim trenucima popustili su nervi igračima obe ekipe. Aleksinčani su previše forsirali u napadu, sve u želji da dođu do izjednačenja i preokreta, dok je Kragujevčanima očigledno zadrhtala ruka u ovim momentima, pošto ništa nisu uspevali da pogode spolja.

Dramatičan finiš najavio je levoruki Nikola Raičević sa čak tri vezane trojke, čime je svom timu obezbedio prvo vođstvo na utakmici od 74:73 i to na samo minut i 37 sekundi pre kraja susreta. Usledila su dva važna ofanzivna skoka Kostića i kapitena Draškovića, a ključan trenutak bio je promašaj Danilovića pri šutu za tri poena kod rezultata 77:75 u korist domaćih, na šta su se nadovezala promašena bacanja od strane Džunića, što su košarkaši Radničkog 1950 iskoristili da dođu do desete prvenstvene pobede.

Najefikasniji akter u taboru pobedničkog tima bio je centar Filip Popović sa 19 postignutih poena. Kostić je ubacio 14, Stojanović 13, a Nedeljković 10 poena.

Raičević je sa 25 poena, uz šut za tri poena 6/9, bio najbolji pojedinac u ekipi Napretka. Šikman je zabeležio 15, Danilović 11, a Džunić 10 poena.

Takmičenje u Drugoj ligi Srbije nastavlja se polovinom januara, kada će Radnički 1950 dočekati čačansku Slobodu.