Novosađankama bodovi spasa u Kragujevcu

Košarkašice Radničkog porazom su okončale regularni deo takmičenja u Prvoj ženskoj ligi Srbije. Kragujevčanke su u neizvesnoj završnici na parketu hale „Gordana Goca Bogojević“ izgubile bitku sa ekipom Novosadske ŽKA, kojoj su bodovi bili preko potrebni za očuvanje prvoligaškog statusa – 67:68 (16:18, 21:16, 20:13, 10:21).

U utakmici koja je bila „biti ili ne biti“ za novosadski tim, „crvene“ su poklekle u samom finišu, nakon što su serijom grešaka omogućile protivničkoj ekipi da dođe do trijumfa. Iako ovaj poraz nije uticao na konačan plasman kragujevačkog tima, koji je pobedom na gostovanju ekipi Radivoja Koraća prošlog vikenda osigurao petu poziciju na tabeli, ostaje utisak da su Kragujevčanke propustile lepu priliku da pobedom pred svojim navijačima na najbolji mogući način zaokruže ligaški deo takmičenja.

Uoči samog početka utakmice, lep gest Novosađanki, koje su u duhu 8. marta, međunarodnog dana žena, uručile po cvet svakoj od igračica Radničkog, kao i glavnom sudiji meča Jeleni Smiljanić.

Gošće su, očekivano, veoma motivisano ušle u utakmicu, rešene da dođu do pobede koja bi ih ostavila u Prvoj ženskoj ligi Srbije. Nakon početnih 9:1 za Novosađanke, domaće su uzvratile i serijom 7:0 prišle na svega pola koša zaostatka (8:9). Ponovo su se gošće odlepile na 8:16, ali su Kragujevčanke, predvođene raspoloženom Snežanom Čolić, još jednom uspele da odgovore, pa su na prvi obavezni predah Novosađanke otišle sa samo dva poena prednosti – 16:18.

U drugoj deonici košarkašice Radničkog podigle su intezitet igre u odbrani, što je odmah rezultovalo preokretom i vođstvom Kragujevčanki od sedam poena (32:25). Nakon perioda dobre igre, usledili su prazni minuti za izabranice Nenada Milovanovića, koje su u završnici ove četvrtine teško dolazile do poena. Gošće su ovaj pad u igri svog rivala iskoristile da se primaknu na samo pola koša zaostatka (35:34), ali je Radnički poenima Bojane Stevanović sa linije penala ipak uspeo da poluvreme završi sa prednošću od tri poena (37:34).

Kragujevčanke su ponovo uhvatile željeni ritam igre u trećoj četvrtini, kada su po prvi put na utakmici došle i do dvocifrene prednosti (53:43), koju su uspele da sačuvaju do ulaska u završni kvartal (57:47).

Trener Milovanović je već u trećoj deonici rešio da odmori glavne igračice i pruži veću minutažu devojkama sa klupe. Ipak, kako se utakmica bližila kraju, tako su gošće polako hvatale rezultatski priključak i serijom 17:3 uspele su da pređu u vođstvo (60:64). Uzvratile su domaće i serijom od sedam vezanih poena vratile rezultatsku prednost u svoje ruke (67:64), ali su onda krenule da greše, tako da su gošće poenima Lene Radulović na nešto više od dve sekunde pre kraja došle do željenog trijumfa – 67:68.

Kvartet dvocifrenih u taboru Radničkog predvodile su Snežana Čolić i Jelena Jozić sa po 13 poena, Bojana Stevanović ubacila je 12, a kapiten Jelena Prvulović 10 poena.

U pobedničkom timu prednjačila je Marija Mršić sa 22 poena, dok je iskusna Iva Roglić ubacila 12 poena, uz isto toliko uhvaćenih lopti.

Trener kragujevačkog tima Nenad Milovanović nije bio zadovoljan načinom na koji je njegova ekipa okončala ligaški deo sezone, ali to ne umanjuje njegov optimizam uoči početka plej-ofa.

Bilo je planirano da na ovoj utakmici malo odmorimo iskusnije igračice i pružimo šansu mlađim devojkama koje treniraju sa prvim timom. Uprkos tome, bili smo nadomak trijumfa, ali smo na kraju greškama upravo ovih iskusnijih igračica izgubili utakmicu. U svakom slučaju, ostvarili smo svoj cilj, zauzeli to peto mesto na tabeli i stekli priliku da se protiv ekipe Radivoja Koraća, koju smo pobedili dva puta ove sezone, borimo za plasman u polufinale plej-ofa – ocenio je Milovanović.

Košarkašice Radničkog imaće četrnaest dana da se pripreme za početak četvrtfinalne serije plej-ofa protiv ekipe Radivoja Koraća.

Izvor i foto: SPD Radnički