Novi šamar za košarkaše Radničkog

Komšijski derbi između košarkaša Radničkog i kraljevačke Sloge u „SBB Jezeru“ okončan je u korist ekipe sa Ibra, koja se tako revanširala Kragujevčanima za poraz u prvom delu sezone – 78:74 (22:20, 19:15, 11:16, 26:23). Šumadinci su još jednim porazom, osmim u nizu, nastavili sunovrat na tabeli Košarkaške lige Srbije i sve su bliži i bliži zoni ispadanja.

Košarkaši Radničkog nikako da se pomere sa „mrtve tačke“. Poražavajuća je činjenica da Kragujevčani još od sredine decembra ne znaju za trijumf u Košarkaškoj ligi Srbije i da su od kandidata za plasman u ABA 2 ligu sebe doveli u poziciju da baš kao i prethodne sezone ponovo strepe za opstanak u ligi.

Jedna od retkih stvari kojom se košarkaši Radničkog mogu ponositi u ovom trenutku jesta njihova verna publika, koja je i na večerašnjoj utakmici zdušno bodrila svoj voljeni tim tokom svih četrdeset minuta, da bi na kraju doživela još jedno razočarenje od strane svojih ljubimaca.

Da će ovo biti jedna prilično egal utakmica, u kojoj će nijanse odlučiti pitanje pobednika, videlo se već u prvoj četvrtini, kada je vođstvo neprestano menjalo vlasnika, prelazeći sa jedne na drugu stranu. Kraljevčani su u finišu uvodne deonice uspeli da dođu do nešto osetnije prednosti od pet poena razlike (20:15), ali su Raičević, a potom i Nedeljković trojkom vratili rezultatski balans, tako da su gosti kraj prve četvrtine dočekali sa samo dva poena „viška“ (22:20).

U 12. minutu vođstvo gostiju dostiže novi maksimum (30:22), ali je potom usledila kanonada Kragujevčana izvan linije 6,75 metara za veliki preokret i vođstvo od tri poena (33:30). Nakon ove rafalne paljbe sa distance, Šumadinci su u potpunosti utihnuli, dopustivši Kraljevčanima da u finišu prvog poluvremena vrate rezultatsku prednost na svoju stranu (36:33).

Na veliki odmor kraljevački „beli“ su otišli sa sasvim pristojnom zalihom od šest poena prednosti (41:35), da bi početkom treće deonice upali u napadačku krizu, koju su domaći iskoristili da se primaknu na samo „pola koša“ zaostatka (43:42).

Mučili su se i Kragujevčani i Kraljevčani da dođu do poena u ovoj deonici. Radnički je nakon trojke Stefana Mitrovića na trenutak uspeo da preotme vođstvo gostima iz Kraljeva (49:48), koji su ipak početak poslednje deonice dočekali sa minimalnom prednošću (52:51).

Nakon „plus četiri“ za Kraljevčane na startu završnog perioda igre (55:51), Kragujevčani preko Đerasimovića i Mitrovića vraćaju rezultatsku prednost na svoju stranu (56:55). Ispostavilo se to kao poslednje vođstvo košarkaša Radničkog na ovoj utakmici.

U egal završnici, u koju je kragujevački tim ušao bez kapitena Katića, koji je na nešto više od tri minuta do kraja utakmice zaradio petu ličnu grešku, bolje su se snašli košarkaši Sloge, koji su u odsudnim trencima pokazali više mirnoće od igrača domaćeg tima i poenima sa linije penala došli su do jako vrednog trijumfa, koji ih ostavlja u igri za plasman među tri najbolje ekipe na tabeli.

Na drugoj strani, košarkaši Radničkog su ovim porazom pali na četrnasto mesto, tik iznad zone ispadanja, tako da ih u poslednjih šest kola očekuje grčevita borba za očuvanje prvoligaškog statusa.

Jovan Stamenić je sa 18 postignutih poena bio najefikasniji u pobedničkom timu na večerašnjoj utakmici. Poen manje ubacio je kapiten Sloge Stefan Matović – 17, a među igračima sa dvocifrenim poenterskim učinkom našli su se još i Nikola Kostić sa 15, odnosno Nemanja Barać sa 10 postignutih poena.

U kragujevačkom timu vredi izdvojiti Marka Đerasimovića i Filipa Dumića, koji su meč okončali sa po 16 postignutih poena, pri čemu je Dumić sa 28 indeksnih poena poneo status najkorisnijeg igrača utakmice. Solidnu partiju pružio je i Stefan Mitrović, koji je nanizao 14 poena, uz četiri pogođene trojke iz osam pokušaja.

Naredni takmičarski izazov košarkaše Radničkog očekuje u subotu na gostovanju ekipi Vršca.

RADNIČKI – SLOGA 74:78 (20:22, 15:19, 16:11, 23:26)