Lintin „džoker“ – Nemanja Tomić

Fudbaleri Radničkog 1923 uspeli su da vežu i treći uzastopni trijumf u prolećnom delu takmičenja Prve lige Srbije, pošto su na svom “Čika Dači” savladali odličnu ekipu beogradskog IMT-a posle preokreta sa 3:1 (0:0).

Malo je falilo Kragujevčanima da se nakon nakon dobrih izdanja u poslednja dva kola ponovo “okliznu”, i to na svom terenu, u susretu sa vrlo neugodnom ekipom IMT-a. Primljeni gol na startu drugog poluvremena u potpunosti je poremetio ritam igre lidera Prve lige Srbije i primorao ga da u nastavku utakmice juri rezultatski zaostatak, koji je pogotkom Varjačića iz jedanaesterca uspeo da nadoknadi, da bi se za potpuni preokret pobrinuo maestralni Nemanja Tomić, koji je za svega desetak minuta provedenih na terenu uspeo da postigne dva gola i donese Radničkom 1923 nove bodove.

Strateg kragujevačkog prvoligaša Aleksandar Linta nije želeo da menja dobitnu kombinaciju koja je “crvenima” donela sva tri boda sa prethodnog gostovanja beogradskom Grafičaru, pa se tako ponovo odlučio za formaciju sa tri igrača u poslednjoj liniji i sa Mirićem u ulozi “lažne devetke”. Na drugoj strani, njegov kolega na klupi IMT-a Nebojša Jandrić imao je dosta problema prilikom sastavljanja tima za ovu utakmicu usled izostanka većeg broja igrača, ali je zato tačno znao šta hoće, a to je da visokim presingom Kragujevčanima oteža građenje igre iz poslednje linije.

To je obećavalo jednu otvorenu, beskompromisnu fudbalsku bitku i zaista je prava šteta što publika nije imala priliku da isprati ovaj duel, jer bi svakako imala dovoljno razloga za užitak.

Krenulo je prilično žestoko. Mirić je u 7. minutu uspeo da zatrese mrežu ekipe IMT-a, ali je taj njegov gol poništen zbog ofsajda. Tri minuta kasnije kolosalna prilika na drugoj strani. Dimitrić je šutirao, lopta se na volšeban način odbila do Lazovića, koji se iznenada našao u stopostotnoj šansi za postizanje pogotka, ali je mladi golman Radničkog 1923 Ognjen Lukić sjajno odreagovao, pa su gosti na kraju od svega dobili samo korner.

Uzvratili su domaći u 15. minutu, kada je posle kornera koji je izveo Kovačević, golman IMT-a Katić na trenutak ispustio loptu, što je pokušao da iskoristi Aleksandar Varjačić, ali je njegov udarac na samoj gol liniji uspeo da zaustavi Filip Damjanović. Imao je sreće mladi čuvar mreže beogradske ekipe i u 19. minutu, kada je krajnjim naporom i uz pomoć stative zaustavio lob udarac Igora Vićentijevića.

U 26. minutu je svoj udarac oprobao i kapiten Kragujevčana Stevan Kovačević, koji je dobro šutirao sa roglja kaznenog prostora, ali je lopta prohujala pored stative.

Usledila je nova stopostotna prilika za gostujući sastav u 36. minutu. Stamenić je u padu uspeo da proigra Lazovića, koji još jednom izbija sam pred Lukića, ali je golman Radničkog 1923 i iz ove situacije izašao kao krajnji pobednik.

Dosta bure na terenu izazvala je situacija iz samog finiša prvog poluvremena, kada je nakon centaršuta Kovačevića lopta iznenadila Katića, tu se prišunjao Ćirović ,koji je pokušao da iskoristi ovu nesmotrenost gostujućeg golmana, ali je tom prilikom, čini se, nepropisno zaustavljen od strane mladog čuvara mreže IMT-a, međutim, sudija Čolović je procenio da tu nije bilo elemenata za najstrožu kaznu, što je izazvalo veliki revolt igrača domaćeg tima. Najžešći u protestima bili su Ognjen Ilić i Marko Mirić, koji su na kraju zaradili žute kartone zbog prigovora.

Početak drugog poluvremena ponovo donosi nešto jači presing igrača IMT-a na zadnju liniju Kragujevčana, koji je urodio plodom u 48. minutu. Posle greške fudbalera Radničkog 1923 na svojoj polovini terena, lopta je došla do Stamenića, koji je dobro uočio usamljenog Dimitrića, a najbolji strelac “traktorista” ne propušta priliku da upiše svoj peti pogodak u prolećnom delu takmičenja.

Fudbaleri IMT-a dobro su otvorili drugo poluvreme, ali su posustali u nastavku susreta

Ovakav početak drugog poluvremena sigurno je pokvario planove “crvenih”, koji su se dali u bezglavu jurnjavu u želji da što pre nadoknade zaostatak od jednog gola. Naravno da se samim tim izgubila sva ona fluidnost u igri ekipe trenera Aleksandra Linte, koja je odjednom postala prilično rastrzana i neučinkovita.

To je otvorilo priliku gostima da možda dođu do još jednog pogotka, koji bi domaće doveo u još nepovoljniji položaj. Tako je u 53. minutu Dimitrić u kontri uposlio Glišića, koji je u 25. minutu zamenio povređenog Đuričkovića, ali je udarac mladog fudbalera IMT-a završio van okvira gola.

Četiri minuta kasnije konačno jedna odlična i tečna akcija Kragujevčana, koju je propustio da realizuje Ognjen Ilić, da bi odmah na drugoj strani “sevnula” još jedna kontra, Dimitrić je sjajno proigrao Lazovića, koji se po ko zna koju put našao sam ispred Lukića, ali ponovo nije uspeo da ga matira.

Veliki hendikep za goste predstavljala je povreda njihovog ubedljivo najboljeg igrača na utakmici Ognjena Dimitrića, koji je u 72. minutu ustupio svoje mesto na terenu Nikoli Puriću. Na drugoj strani, strateg Kragujevčana Aleksandar Linta bio je primoran da pojača ofanzivni deo ekipe, pa su tako u igru ušli mladi Nikola Ristović i Miloš Zukanović, strelac drugog pogotka u pobedi nad Grafičarom u prošlom kolu.

Upravo je Zukanović izborio jedanaestarac iz koga je kragujevački tim došao do egala u 76. minutu. Njega je na maltene samoj ivici gostujućeg šesnaesterca oborio golman IMT-a Katić, a sudija Čolović je ispravno procenio da je prekršaj bio unutar kaznenog prostora i dosudio kazneni udarac za domaći tim. Siguran realizator najstrože kazne bio je Aleksandar Varjačić, koji je preciznim i dobro odmerenim udarcem poslao loptu u donji levi ugao.

Aleksandar Varjačić je preciznim udarcem sa „bele tačke“ doneo izjednačenje lideru Prve lige Srbije

Izjednačujući pogodak podigao je elan u taboru “crvenih” i naveo ih da razmišljaju o potpunom preokretu. Aleksandar Linta je zato u 80. minutu u igru uveo svog “džokera” Nemanju Tomića, koji je nemali broj puta tokom sezone rešavao pitanje pobednika nekom svojom majstorijom.

Iskusni fudbaler sredine terena, koji se tek nedavno oporavio od povrede mišića, odmah po ulasku u igru testirao je gostujućeg čuvara mreže Katića, najpre udarcem sa distance, a potom i pokušajem glavom posle centaršuta Varjačića sa desne strane.

Igrao se drugi minut nadoknade vremena kada je sudija Čolović odlučio da ponovo pokaže na belu tačku. Nakon dobrog pokušaja Lazovića iz prekida, koji je prilično namučio Ognjena Lukića, Zukanović se našao u situaciji da ima otvoren put ka golu Beograđana. Grabio je 25-godišnji napadač ka protivničkom golu, sve dok ga na nepropisan način u kaznenom prostoru IMT-a nije zaustavio Luka Zorić, koji je kao poslednji igrač odbrane zaradio direktno isključenje i put u svlačionicu. Radnički 1923 je tako stekao veliku priliku da sa jedanaest metara dođe do toliko željene rezultatske prednosti. Odgovornost za izvođenje najstrože kazne na sebe je preuzeo Nemanja Tomić, koji je loptu poslao u jednu, a golmana IMT-a Katića u drugu stranu – 2:1 za Kragujevčane.

Da ova sjajna fudbalska predstava na stadionu “Čika Dača” ima efektno finale, pobrinuo se upravo Tomić fantastičnim pogotkom iz slobodnog udarca u četvrtom minutu sudijske nadoknade vremena za konačnih 3:1 i veliku radost “crvenih”.

Radost fudbalera Radničkog 1923 po okončanju utakmice

Radnički 1923 je novim trijumfom dodatno učvrstio vodeće mesto na tabeli Prve lige Srbije sa 54 osvojena boda, jedanaest više u odnosu na drugoplasirani Kabel, koji svoj meč 23. kola igra sutra.

Novi takmičarski izazov Kragujevčane očekuje u ponedeljak na gostovanju imenjaku iz Pirota.

LINTA: ZBOG OVAKVIH UTAKMICA SE DOLAZI NA STADIONE

Duel fudbalera Radničkog 1923 i IMT-a u potpunosti je opravdao epitet jednog od derbija 23. kola Prve lige Srbije. U jednoj dinamičnoj, otvorenoj utakmici, koja je svoj konačan epilog dobila tek u sudijskoj nadoknadi vremena, presudio je individualni kvalitet i velika želja fudbalera kragujevačkog tima, koji su na kraju zasluženo proslavili još jedan trijumf.

Da onaj niz od osam utakmica bez poraza, naglo prekinut proteklog vikenda u duelu sa novosadskim Kabelom, nije predstavljao samo puki splet povoljnih okolnosti, već odraz nesumnjivog igračkog kvaliteta ekipe IMT-a, popularni “traktoristi” pokazali su današnjim izdanjem na “Čika Dači”, gde su u jednom trenutku poprilično uzdrmali domaćina i naterali ga da strepi od gubitka bodova.

– Mi smo danas pokušali da se suprotstavimo odličnoj ekipi Radničkog 1923 na najbolji mogući način i mislim da smo u tome uspeli, uprkos negativnom rezultatu. Ovo su jako dragocene utakmice, posebno za naše mlađe igrače, koje im pružaju priliku da steknu dragoceno iskustvo za dalji napredak. Moram konstatovati da utakmice ovakvog tipa zahtevaju i nešto dužu klupu, a mi smo danas bili u deficitu sa igračima, za razliku od Radničkog, koji je u pravom momentu “osvežio” ekipu sa par kvalitetnih izmena. Na kraju, moram istaći da mi je izuzetno drago što je Radnički 1923 na pragu Super lige jer jedna ovakva fudbalska sredina zaslužuje da ima superligaša – istakao je Nebojša Jandrić, trener ekipe IMT-a.

Kragujevčani su danas naspram sebe imali protivnika “po meri”, ekipu koja je na “Čika Daču” došla sa željom da se nadigrava, a ne da se brani. To je neminovno uticalo i na kvalitet utakmice, koja je zaista mogla da zadovolji i najprobirljivije fudbalske sladokusce.

– Po mom skromnom mišljenju, bila je ovo jedna jako dobra, otvorena i sadržajna utakmice dve ekipe koje igraju na gol više i prava je šteta što nije bilo publike jer se zbog ovakvih utakmica i dolazi na stadione. Vrlo lako se moglo dogoditi da još neka lopta završi bilo u našoj, bilo u protivničkoj mreži, ali kada se sve sabere, mislim da smo zaslužili ovu pobedu – ocenio je šef struke “crvenih” Aleksandar Linta.

Jedan od igrača koji je bez svake sumnje obeležio današnju utakmicu na “Čika Dači” svakako je Nemanja Tomić, koji se nakon mesec dana duge pauze vratio na teren u velikom stilu i sa svoja dva pogotka rešio pitanje pobednika.

– Tomić je igrač koji nosi magiju u nogama, što je uostalom pokazao i danas. Željno smo iščekivali njegov povratak na teren, pošto nam je igrač takvog individualnog kvaliteta nedostajao na nekim prethodnim utakmicama. I eto, dočekali smo da se vrati, i to na najbolji mogući način – konstatovao je sa neskrivenim zadovoljstvom strateg Kragujevčana.

RADNIČKI 1923 – IMT 3:1 (0:0)

Stadion:
“Čika Dača”.
Igrano bez prisustva publike.
Sudija:
Dragan Čolović (Raška).
Pomoćnici: Milan Pešović (Kraljevo), Nebojša Savić (Užice).
Strelci: Varjačić u 76. (jedanaesterac) i Tomić u 90+2. (jedanaesterac) i 90+4. minutu za Radnički 1923, a Dimitrić u 48. minutu za IMT.
Žuti kartoni: Ćirović, Ilić, Mirić (Radnički 1923), Marković, Purić (IMT).
Crveni karton: Zorić u 90+2. minutu (IMT).

RADNIČKI 1923: Lukić, Rađen, M. Vidović, Filipović, Varjačić, Vićentijević (od 59. Ristović), Kovačević, Aleksijević (od 59. Zukanović), Ćirović (od 80. Tomić), Ilić (od 79. Avram), Mirić (od 81. U. Vidović).

IMT: Katić, Đuričković (od 25. Glišić), Zorić, Damjanović, Vukašinović, Marković, Stefanović, Dimitrić (od 72. Purić), Stamenić (od 86. Todorović), Kijevčanin, Lazović.