Lider uhvatio prolećni zalet

Sa gostovanja beogradskom Grafičaru “crveni” se vraćaju sa nova tri boda „u džepu“. U jednoj otvorenoj utakmici, visokog ritma, učenici trenera Aleksandra Linte došli su do pobede golovima Marka Mirića i Miloša Zukanovića – 2:0 (1:0).

Otputovali su Kragujevčani na ovo gostovanje sa namerom da produže niz uspešnih rezultata u međusobnim duelima sa popularnim “grafosima”, i u tome su na kraju i uspeli.

Strateg Šumadinaca Aleksandar Linta odlučio je da za ovu utakmicu modifikuje postojeću formaciju, pa je kragujevački prvoligaš nakon dužeg vremena ponovo zaigrao sa tri fudbalera u poslednjoj liniji. Ova promena formacije očigledno je dala željeni efekat, budući da su “crveni” delovali prilično sigurno i čvrsto u defanzivi, dok su napred uspešno pritiskali zadnju liniju protivničke ekipe, neretko je primoravajući na neke iznuđene poteze i greške u opasnoj zoni.

Treba reći da su i fudbaleri Grafičara u ovu utakmicu ušli prilično hrabro i da su takođe izašli prilično visoko, kako bi sprečili Kragujevčane da uspostave terensku dominaciju i dođu do svoje prepoznatljive pas igre.

Tako smo u prvih 45 minuta gledali jednu zaista dinamičnu fudbalsku predstavu jakog ritma i sa dosta prilika na obe strane terena.

Prvo uzbuđenje na utakmici viđeno je u 7. minutu posle solidnog pokušaja kapitena Radničkog 1923 Stevana Kovačevića iz slobodnog udarca, da bi samo minut kasnije zapretio i iskusni Marko Mirić, ali je golman Grafičara Aleksandar Stanković uspešno intervenisao.

Uzvratili su potom domaći preko sedamnaestogodišnjeg Marka Lazetića, koji je prvi put zapretio u 12. minutu, kada se našao u dobroj poziciji pred golom Radničkog 1923, ali je šutirao pravo u Ognjena Lukića, da bi četiri minuta kasnije uputio nezgodnu parabolu sa nekih 14 metara, koja je srećom završila van okvira gola kragujevačkog tima.

Već u narednom napadu “crveni” stižu do rezultatske prednosti. Stevan Kovačević i Ognjen Ilić su nakon dva uzastopna dupla pasa izigrali kompletnu odbranu Grafičara, usledio je potom udarac kapitena Kragujevčana, ali i dobra intervencija golmana domaće ekipe Stankovića, da bi se na kraju lopta volšebno odbila do Marka Mirića, koji ovakav “poklon” ne propušta – 1:0 za Radnički 1923. Bio je ovo treći pogodak nekadašnjeg reprezentativca Srbije ovog proleća, a ukupno peti u sezoni.

Nisu Šumadinci imali nameru da “povuku ručnu” nakon početnog vođstva. Naprotiv, krenuli su još odlučnije ka protivničkom golu, u nameri da do odlaska na odmor dođu do ubedljivije prednosti, koja bi im znatno olakšala posao u nastavku susreta.

Tako je u 20. minutu Mirić lepo odložio loptu Vićentijeviću, koji je silovito šutirao sa ruba šesnaesterca, ali je Stanković uz izvesne poteškoće na kraju ipak uspeo da ukroti ovu nezgodnu loptu.

Veliku priliku da dupliraju vođstvo fudbaleri kragujevačkog prvoligaša propustili su u 26. minutu. Ćirović je inicirao akciju, Mirić majstorski proigrao Ognjena Ilića, koji sa ivice peterca šalje loptu pored stative.

Naravno da ni Beograđani sve ovo vreme nisu sedeli skrštenih ruku i uspeli su ponovo da zaprete preko raspoloženog Lazetića, ali je mladi čuvar mreže Radničkog 1923 Ognjen Lukić, koji je nedavno dobio poziv i za okupljanje mlađe omladinske selekcije Srbije, bio na visini zadatka.

Kako se bližio kraj prvog poluvremena, tako je i ritam utakmice opadao, a Kragujevčani su svesno prepuštali terensku inicijativu svom protivniku, vrebajući priliku da iz polukontri i kontri kazne eventualne propuste fudbalera domaćeg tima. I upravo im se jedna takva situacija ukazala u 41. minutu, kada je nakon kardinalne greške čuvara mreže beogradskog tima Aleksandra Stankovića, iskusni Vladimir Ćirović došao u idealnu priliku da uveća vođstvo svoje ekipe, ali je promašio čitav gol.

Treba napomenuti i to da јe u samom finišu prvog dela susreta Ognjen Ilić oboren u kaznenom prostoru domaće ekipe posle duela sa golmanom Grafičara Stankovićem, što je sudija Tripković okarakterisao kao pokušaj simuliranja prekršaja od strane mladog fudbalera Radničkog 1923, zbog čega ga je “nagradio” žutim kartonom.

Drugo poluvreme donelo je daleko manje uzbuđenja i znatno slabiji tempo igre u odnosu na prvi deo susreta. Šansi je bilo tek “na kašičicu” i uglavnom se sve svodilo na taktičko nadmudrivanje između dva šesnaesterca.

Strelac vodećeg gola za Kragujevčane Marko Mirić je na početku drugog dela susreta pokušao da iznenadi Stankovića udarcem sa nekih 14 metara, ali nije bio precizan, da bi se u 50. minutu ponovo na zemlji u kaznenom prostoru Grafičara našao Ognjen Ilić, ovoga puta nakon duela sa Todorovskim, međutim sudija Tripković smatrao je da ni u ovoj situaciji nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

U 65. minutu Vladimir Ćirović se po drugi put na ovoj utakmici našao u stopostotnoj šansi pred golom Grafičara, ali ni ovoga puta nije uspeo da prosledi loptu u mrežu.

Srećom, pa se svi ovi promašaji nisu “obili o glavu” Kragujevčanima u nastavku utakmice, a da sva tri boda definitivno završe na kontu lidera Prve lige Srbije potrudio se rezervista Miloš Zukanović, koji je samo par minuta po ulasku u igru lepo prihvatio loptu na ivici protivničkog šesnaesterca, lako se oslobodio svog čuvara i onda finim, rezantnim udarcem zatresao mrežu popularnih “grafosa” za konačnih 2:0.

Sa 51 osvojenim bodom Radnički 1923 se i dalje “šepuri” na čelu prvoligaške tabele ispred novosadskog Kabela, koji ima osam bodova manje (43).

U sredu, 24. marta, na programu su utakmice vanrednog 23. kola Prve lige Srbije, a Kragujevčani će na svom “Čika Dači” odmeriti snage sa još jednom ekipom iz gornjeg dela tabele, beogradskim IMT-om.

GRAFIČAR – RADNIČKI 1923 0:2 (0:1)