Kragujevačke fudbalerke „omanule“

Tamara Jurisevic
Tamara Jurišević je svojim pogotkom spasila Šumadiju 1903 od poraza

Proteklog vikenda odigrano je 11. kolo Prve lige Srbije u fudbalu za žene. Oba kragujevačka predstavnika, Šumadija 1903 i Trijumf, bili su domaćini u ovom kolu, ali su od mogućih šest, osvojili samo jedan bod. Fudbalerke sa Bubnja nisu potvrdile prvo mesto, jer su sa pretposlednjnjom ekipom na tabeli, Lavice Dubočicom, odigrale nerešeno 2:2, a Trijumf je izgubio bodove u duelu sa Obilićem iz Beograda (0:2), najvećim konkurentom za prvo mesto i plasman u Super ligu Srbije.

Posle uspeha i pobede obe kragujevačke ekipe u gostima u prethodnom kolu, rezultati ovog vikenda, posebno prvoligaša sa Bubnja, predstavljaju malo iznenađenje.

Pobeda u Jagodini (2:1) podgrejala je nade Šumadije 1903 da može ozbiljno da se umeša u borbu za vrh tabele, iako je novajlija u ligi. Međutim, ekipa trenera Srđana Prokića je na terenu u Beloševcu nastupila bez četiri prvotimke i nije uspela da zabeleži pobedu, već je u poslednjem trenutku utakmice morala da se spasava od poraza, iako je dobro krenula i brzo došla u vođstvo preko Jelene Miloradović, posle lepe akcije u šestom minutu. I pored ataka na gol gošći, kragujevačke devojke nisu do kraja prvog poluvremena uspele da povećaju prednost, pa su na odmor otišle sa minimalnim vođstvom od 1:0.

U drugom poluvremenu fudbalerke sa Bubnja pokušavale su da udvostruče vođstvo i reše utakmicu, što je bilo i realno očekivati u odnosu na kvalitet protivnika, jer se „Šumadinke“ bore za vrh, a njihove rivalke za opstanak u ligi. Ipak, borbene „Lavice“ uspele su da preokrenu rezultat u svoju korist. Najpre su početkom drugog poluvremena uspele da izjednače preko Jovane Vasiljević, koja je iskoristila grešku golmana Šumadije 1903 Jane Pantić. Ovaj pogodak uneo je nervozu u redove „Šumadinki“, pa je bilo i više grešaka u njihovoj igri.

U 73. minutu gošće su iznenada stigle i do preokreta. Ostalo je nejasno zašto se pre drugog pogotka gošći nije oglasila pištaljka sudije Jelene Međedović zbog igranja rukom strelca Jelene Stanković.

Ipak, ovaj pogodak kao da je probudio domaće fudbalerke, koje su zadnjih petnaestak minuta krenule ofanzivnije, u želji da spasu što se spasti može. Da „Lavice“ ne odu iz Kragujevca sa celim plenom, pobrinula se Tamara Jurišević, koja na prethodnim utakmicama nije igrala zbog povrede. Ona je u sudijskoj nadokandi vremena, odličnim udarcem sa više od 20 metara, izjednačila na 2:2 i spasila svoju ekipu od eventualnog trećeg poraza u ovoj sezoni.

Fudbalerke Trijumfa i pored poraza zadržale treću poziciju na tabeli Prve lige

Fudbalerke Trijumfa imale su mnogo težeg protivnika, pošto su u Rekovcu, na stadionu Levča, dočekale ekipu Obilića iz Beograda, najvećeg konkurenta za prvo mesto i plasman u Super ligu Srbije, rangu u kome su se Kragujevčanke takmičile prethodne sezone. I ekipa Trijumfa je nastupila nekompletna zbog povreda pojedinih igračica i nije mogla da izbegne poraz, iako su se igračice kragujevačkog tima u toku cele utakmice lavovski borile.

Nažalost, Kragujevčanke su primile golove u prvom i poslednjem minutu utakmice, što se retko dešava na fudbalskim terenima. I pored odličnih odbrana, golman Ivana Mijailović nije mogla da zaustavi udarce izvrsne fudbalerke Obilića Okjereve, koja je sa dva pogotka uspela da obezbedi svojoj ekipi tri važna boda sa ovog gostovanja i povratak na prvo mesto.

Posle ovakvih rezultata u 11. kolu Prve lige Srbije, Šumadija 1903 je prepustila prvo mesto Obiliću, koji sada ima 23 boda, odnosno dva više od Kragujevčanki. Ekipa Trijumfa trenera Slobodana Brankovića, i pored poraza, zadržala je treće mesto sa 17 bodova.

U narednom, 12. kolu, na redu je derbi u Beogradu, u kome će Obilić dočekati Šumadiju 1903, dok Trijumf ima znatno lakši posao u Petrovaradinu, gde će gostovati „fenjerašu“, ekipi Fruškogorca.