Košarkaši Radničkog pronašli ključ za Dorćolce

Košarkaši Radničkog konačno su uspeli da prekinu neslavnu tradiciju u duelima sa beogradskim Dinamikom. Nošeni podrškom oko pet stotina svojih pristalica u „SBB Jezeru“, izabranici trenera Ivice Vukotića su sjajnom igrom u završnih deset minuta utakmice uspeli da slome otpor gostiju iz Beograda i upišu vrednu pobedu koja ih vodi u sam vrh tabele 95:84 (31:30, 18:16, 21:23, 25:15).

Dinamik je prethodnih sezona bio nesavladiva prepreka za Šumadince, ali je nakon četiri uzastopne pobede večeras bio primoran da potpiše svoju prvu kapitulaciju u međusobnim duelima sa kragujevačkim timom.

Dobro su Kragujevčani odgovorili na veoma agresivnu odbranu gostiju po čitavom terenu u uvodnim minutima utakmice. Držali su Šumadinci rezultat pod svojom kontrolom tokom čitave prve deonice, ali im košarkaši Dinamika preciznim šutevima sa distance nikako nisu dozvoljavali da se odlepe na neko značajnije rezultatsko odstojanje.

Nakon prilično efikasne prve četvrtine, koja je okončana rezultatom 31:30 u korist domaćina, obe ekipe su imale dosta poteškoća da dođu do poena u narednoj deonici. Gosti su se nešto bolje snašli na startu ovog perioda igre i poenima mladog turskog reprezentativca Onana poveli su sa 39:35 u 14. minutu, ali su potom upali u trominutni prazan hod, što je ekipa Radničkog iskoristila da dovede rezultat u ravnotežu (39:39). Mučili su se Šumadinci u šutu za tri poena tokom čitave druge deonice, što je možda i glavni razlog što na pauzu između dva poluvremena nisu otišli sa više od tri poena „viška“ (49:46).

Stvari su se drastično promenile već na startu treće deonice, kada je Stefan Mitrović sa dve uzastopne trojke najavio bolje šutersko izdanje Kragujevčana u drugom poluvremenu. U tom trenutku Radnički je imao solidnih „plus osam“ (55:47) i kada je izgledalo da stvari počinju da se odvijaju u skladu sa agendom domaćina, nedovoljno oporavljeni Filip Dumić je sa dve olako izgubljene lopte omogućio gostima da dođu najpre do izjednačenja (56:56), a potom i do preokreta i četiri poena prednosti (60:56). Raičević i Ilić trojkama vraćaju vođstvo domaćinu (62:60), ali samo na blic, jer je odmah zatim istom merom odgovorio Vuk Đorđević za 63:62 u korist Dinamika. Rezultatska vrteška potrajala je sve do same završnice ovog perioda igre, koji je Radnički okončao sa „pola koša“ prednosti (70:69).

Početak poslednjeg perioda igre protiče u znaku Radničkog, koji je poenima Dumića, Raičevića i Katića uspeo da izbije na dvocifrenu distancu (81:71). Nisu se Beograđani predavali i za tili čas su se sa par lakih poena iz tranzicije spustili na „minus četiri“ (81:77). Katić je pogotkom sa poludistance preknuo nalet gostiju, da bi nakon par minuta zatišja Marko Ilić svojom drugom trojkom na utakmici bacio kragujevačku publiku u sevdah za 86:77 na isteku 36. minuta.

Pobeda je bila na dohvat ruke, ali je bilo potrebno izdržati još nešto više od tri minuta. Beograđani nisu imali previše izbora, osim da krenu u zonski presing po čitavom terenu, u nadi da će na taj način naterati košarkaše Radničkog na grešku, koja bi im omogućila brze i lake poene. Ipak, učenici Ivice Vukotića nisu podlegli pritisku igrača Dinamika i poenima Veljovića i Mitrovića sa linije penala osigurali su trijumf, da bi tačku na ovaj meč stavio sjajni Marko Ilić još jednim dalekometnim hicem.

Radnički je do pete pobede u sezoni predvodio kapiten Raško Katić sa 23 poena i 8 skokova. Značajan doprinos ovom trijumfu dali su i Stefan Mitrović sa 16 postignutih poena, kao i Dimitrije Raičević, koji je ubacio 15 poena i imao čak 9 asistencija. Spisak dvocifrenih u kragujevačkom timu zaključili su Marko Ilić, Filip Dumić i Nikola Veljović sa po 11 postignutih poena.

Kod gostiju iz Beograda prednjačio je Vojin Medarević, koji je ostvario učinak od 18 poena, 11 skokova i 5 asistencija. Uroš Paunović je ubacio 15, Dušan Radosavljević 14, a iskusni Vuk Đorđević 12 poena.

Trener Radničkog Ivica Vukotić, koji je zajedno sa saradnicima iz stručnog štaba perfektno pripremio večerašnju utakmicu, trljao je ruke od zadovoljstva.

– Čestitao bih mojim momcima na izuzetno borbenoj i kvalitetnoj partiji večeras. Uvek je teško kada igrate protiv jedne ovako mlade ekipe, koja zna šta hoće i gde treba da napadne. To se najbolje videlo u prvoj četvrtini, u kojoj smo primili čak trideset poena. Zbog toga je neki naš zadatak bio da u nastavku utakmice svedemo ekipu Dinamika na manje od pedeset poena, u čemu smo i uspeli, što nam je, u krajnjoj meri, i donelo pobedu na kraju. Ovom prilikom bih se zahvalio našoj publici, koja je znala da reaguje i da vetar u leđa igračima u momentima kada je to bilo najpotrebnije – izjavio je Vukotić.

Za iskusnog centra Radničkog Bojana Stanojevića ova pobeda predstavlja potvrdu brejka u Novom Sadu prošlog vikenda.

– Velika pobeda za nas. Znali smo da ovo neće biti nimalo lako utakmica s obizirom na kvalitet ekipe Dinamika. Mislim da je ključ pobede bila naša odbrana u drugom poluvremenu, u kome smo primili tridesetak poena. Ne zanosimo se previše nakon dve pobede u nizu, idemo polako, od utakmice do utakmice, pa ćemo videti dokle ćemo dogurati na kraju sezone – jasan je Stanojević.

Mladi košarkaš Dinamika Dušan Radosavljević ističe da se njegova ekipa lavovski borila na ovom meču do poslednje sekunde, ali da joj je ponestalo koncentracije u završnici meča.

Mislim da smo morali da sa mnogo više koncentracije uđemo u samu završnicu utakmice. Isto tako, nismo uspeli da zaustavimo glavnu kariku u ekipi Radničkog, a to je Raško Katić, što je, po mom mišljenju, jedan od glavnih uzročnika ovog poraza. Na nama je da što pre zaboravimo na ovaj neuspeh i da se okrenemo narednim utakmicama, a pre svega duelu sa OKK Beogradom koji nas očekuje predstojećeg vikenda – poručuje Radosavljević.

Trener Dinamika Saša Nikitović smatra da je njegova ekipa hrabro ušla u utakmicu, ali da nije izdržala njen ritam do samog kraja.

– Imali smo naspram sebe jednu jako kvalitetnu i raspoloženu ekipu Radničkog, koja je možda po prvi put od početka sezone bila u kompletnom sastavu. Ja bih iskreno voleo da imamo što je moguće više ovakvih utakmica, kako bi naši mladi igrači sticali neophodno iskustvo i napredovali u igračkom smislu. Naravno da ne možemo biti zadovoljni porazom i sigurno ćemo gledati da ispravimo neke negativne aspekte u našoj igri, ali isto tako moramo da gledamo unapred ka budućim izazovima – ocenjuje strateg beogradskog tima.

Radnički se večerašnjom pobedom probio do drugog mesta na tabeli sa skorom od pet pobeda i tri poraza.

Kragujevčane već za tri dana očekuje gostovanje ekipi pančevačkog Tamiša u utakmici 9. kola Košarkaške lige Srbije.

RADNIČKI – DINAMIK 95:84 (31:30, 18:16, 21:23, 25:15)