Košarkaši Radničkog pronašli eliksir radosti

Večerašnjom pobedom nad valjevskim Metalcem u „SBB Jezeru“ košarkaši Radničkog stavili su tačku na seriju od tri vezana poraza i najavili svoj povratak u sam vrh tabele Košarkaške lige Srbije – 78:72 (24:15, 18:21, 15:20, 21:16).

Nisu Kragujevčani blistali večeras, ali su ipak smogli snage da izađu na kraj sa prilično nepredvidivom ekipom iz Valjeva, koja je u prestonicu Šumadije doputovala u potrazi za „brejkom“ nakon dva uzastopna neuspeha.

Ušli su puleni trenera Ivice Vukotića sa jako dobrom energijom u ovaj meč, posebno u fazi odbrane, dok su ton igri u napadu davali šuterski raspoloženi Stefan Mitrović i kapiten Raško Katić, koji je bio prosto nepogrešiv u šutu iz igre tokom čitave uvodne deonice (4-4).

Tako je Radnički već na isteku sedmog minuta stekao dvocifreni kapital (21:10), ali je onda, baš kao u nekim prethodnim utakmicama, doživeo strahovit pad na prelasku između prve i druge četvrtine, što su gosti iskoristili da serijom 11:0 preokrenu rezultat u svoju korist (25:24).

Trojkama Dumića i Mitrovića Kragujevčani su prekinuli prazan hod i stekli sasvim pristojnu zalihu od šest poena, koju su uspeli da sačuvaju do odlaska na petnaestominutnu pauzu (42:36).

Punih šest minuta trebalo je košarkašima Radničkog da dođu do poena iz igre u trećoj deonici. Srećom pa ni gosti nisu napadački blistali, tako da su Šumadinci poenima sa linije slobodnih bacanja uspevali da održe rezultatsku prednost.

Nakon perioda zatišja usledila je žestoka razmena vatre u finišu ovog perioda igre. Prvo je Ilić trojkom odveo Radnički na „plus pet“ (55:50), ali je već u narednom napadu istom merom uzvratio Nikola Žižić. Potom je Dumić još jednim dalekometnim rafalom digao publiku u „SBB Jezeru“ na noge, međutim, usledio je ekspresni odgovor od strane Danila Aranitovića.

U poslednji kvartal Kragujevčani su ušli sa „pola koša“ prednosti (57:56), a onda su furioznom serijom 8:0, u režiji Filipa Dumića i Stefana Mitrovića, pobegli na „plus devet“ (65:56). Umesto da iskoriste ovaj povoljan momentum i prelome utakmicu u svoju korist, Šumadinci su ponovo naglo ukočili i dopustili gostima da uhvate rezultatski priključak (65:63).

Na isteku 37. minuta rezultat je bio u egalu (70:70) i sve je mirisalo na još jednu neizvesnu završnicu, kakvih smo se nagledali u „SBB Jezeru“ ove sezone. A onda je Mitrović uspešnim polaganjem doneo Radničkom prednost od dva poena (72:70), da bi potom sjajnu reakciju iskusnog Đerasimovića u odbrani trojkom krunisao Marko Ilić za 75:70 pred ulazak u poslednji minut.

Malo je falilo da Šumadinci u završnim sekundama susreta nepotrebno zakomplikuju sebi situaciju nakon olako izgubljene lopte Dumića, ali je srećom Aranitovićev poluhorog završio na obruču, da bi dva najbolja aktera večerašnje utakmice, Filip Dumić i Stefan Mitrović, poenima sa linije penala osigurali trijumf kragujevačkog tima.

Upravo je Dumić bio najefikasniji akter susreta sa 26 postignutih poena, a pratio ga je Stefan Mitrović sa 19. Obojica su ubacila po četiri trojke iz sedam pokušaja. Ne treba zapostaviti ni iskusnog Marka Đerasimovića, koji je dao značajan doprinos ovom trijumfu sa 12 postignutih poena. Napomenimo i to da je Radnički čitavo drugo poluvreme odigrao bez svog najboljeg strelca i kapitena Raška Katića.

U ekipi Metalca najefikasniji je bio Kanađanin Šamejl Stivenson sa 13 poena, Igor Mijajlović je ubacio 12, Danilo Aranitović 11, a Nikola Žižić 10 poena.

Iskusni centar Radničkog Bojan Stanojević istakao je važnost večerašnje pobede, pre svega na polju podizanja samopouzdanja ekipe nakon ciklusa od tri uzastopna poraza.

– Jako važna pobeda za nas, koja je došla u pravom trenutku. Znali smo da neće biti lako i bilo je potrebno dosta energije da se dobije ova utakmica. Mi idemo dalje, predstoji nam gostovanje beogradskom Slodesu, a ekipi Metalca želim sve najbolje u nastavku takmičenja – izjavio je Stanojević na konferenciji za medije nakon utakmice.

Strateg kragujevačkog tima Ivica Vukotić bio je izuzetno zadovoljan načinom na koji je njegova ekipa iznela ovaj izuzetno bitan meč protiv vrlo čvrstog i neugodnog protivnika.

– Pohvalio bih moje igrače na borbenosti i zalaganju, naročito u drugom poluvremenu. Pokazali su volju, želju, znanje, htenje, sve ono što je bilo potrebno da se pobedi jedna odlična ekipa Metalca. Mi smo u ovaj meč ušli nakon tri uzastopna poraza, koji su svakako imali određeni psihološki efekat na igrače, tako da smo i očekivali jednu ovako tešku utakmicu. Uspeli smo da istrajemo do kraja i to vođstvo koje smo imali tokom čitave utakmice pretvorimo u konačan trijumf – izneo je svoje opservacije trener Radničkog.

Ekipa Metalca je od samog početka utakmice bila u konstantnom zaostatku, ali je i pored toga održavala rezultatski priključak sve do same završnice susreta.

– Teška utakmica za nas, s obzirom da nam pobeda bila preko potrebna. Održavali smo rezultatski priključak tokom čitave utakmice, imali taj pad početkom poslednje četvrtine, ali smo uspeli da se vratimo, mogli čak i da prelomimo meč u svoju korist, međutim, na kraju je Radnički zasluženo pobedio – prokomentarisao je crnogorski internacionalac u redovima valjevskog tima Nikola Žižić.

I mladi trener Metalca Branislav Ratkovica slaže se sa konstatacijom da je Radnički zasluženo slavio večeras, a uzroke poraza svog tima vidi u velikom broju izgubljenih lopti i lošoj komunikaciji u odbrani.

– Zaslužena pobeda ekipe Radničkog koja je vodila tokom čitave utakmice. Mi smo bili prinuđeni da jurimo rezultat, u jednom trenutku smo se baš približili i uspeli da povedemo sa poenom razlike, ali smo onda napravili grešku u odbrani i primili trojku, što je po meni bio ključan momenat utakmice. Mnogo smo grešili, imali čak 24 izgubljene lopte, što nas je na kraju krajeva i koštalo poraza – smatra Ratkovica.

Kragujevčani su se večerašnjim trijumfom vratili među prvih pet ekipa na tabeli, a priliku da upišu nova dva boda imaće na gostovanju beogradskom Slodesu narednog vikenda.

RADNIČKI – METALAC 78:72 (24:15, 18:21, 15:20, 21:16)