Kobiljski debitovao pobedom

Odbojkaši Radničkog prekinuli su seriju od tri uzastopna poraza u BPŠ Super ligi Srbije, nakon što su večeras u svom „SBB Jezeru“ savladali beogradsku Crvenu zvezdu sa 3:1 (25:17, 25:22, 24:26, 25:23), u premijernoj utakmici 16. kola.

Po drugi put u ovoj sezoni Kragujevčani su bili bolji od vicešampiona Srbije. Za razliku od prvog meča u Beogradu, ovoga puta „crveno-beli“ su pružili znatno jači otpor, uzeli jedan set, a bili su blizu i da izbore taj-brejk. Ipak, u presudnim trenucima susreta do izražaja je došlo iskustvo i mirnoća igrača Radničkog koji su se zaista, bez preterivanja, lavovski borili za svaku loptu i pokazali veliku želju za pobedom.

Ova utakmica predstavljala je ujedno i debi novog trenera kragujevačkog tima Dragana Kobiljskog, i to baš protiv ekipe na čijoj je klupi proveo pet godina i sa kojom je osvojio ukupno pet trofeja. Dolazak iskusnog stručnjaka doneo je i novu energiju igračima Radničkog, koji su pomalo psihički pali nakon nekoliko nesrećnih poraza u nizu.

Treba reći da je utakmica bila zaista organizovana na visokom nivou, uz nešto jače mere obezbeđenja usled organizovanog dolaska navijača beogradskog kluba. Pred sam početak utakmice odbojkaši Radničkog su rešili da obraduju svoje pristalice, podelivši im majice sa natpisom „Moj grad, moj klub“.

PONOVO U POBEDNIČKOM RITMU: Odbojkaši Radničkog

Uvodni set protekao je u potpunoj dominaciji Kragujevčana. Zaista, sve je u igri Radničkog funkcionisalo kao švajcarski sat, a naročito blok. Trener „crveno-belih“ Tomislav Kukanjac uzalud je tražio tajm-aute, pokušavajući da trgne svoje izabranike koji nikako nisu pronalazili adekvatna rešenja za odličnu odbranu rivala. Šumadinci su sigurnom igrom postepeno uvećavali prednost i ovaj set dobili sa ubedljivih 25:17.

U drugom setu Beograđani su konačno počeli da pokazuju znake živote. Doduše, i Kragujevčani su, pomalo „uljuljkani“ raspletom prvog seta, u izvesnoj meri kumovali tom povratku „crveno-belih“ iz nok-dauna. Sve do same završnice seta odbojkaši Crvene zvezde imali su blagu rezultatsku prednost od 2 do 3 poena, koju je Radnički u nekoliko navrata uspevao da anulira. A onda u samom finišu ove deonice, u trenucima kada se rezultat lomio, do izražaja je došlo veće iskustvo i želja igrača kragujevačkog tima, koji su poenima Vuka Milutinovića iz bloka i sa servis linije došli do konačnog preokreta (25:22) i vođstva od 2:0 u setovima.

BLOK ZA CRVENO-BELE: Detalj sa utakmice Radnički – Crvena zvezda

Početak trećeg seta umnogome je podsetio na onu rapsodiju Kragujevčana u prvom setu. Nošen podrškom svojih simpatizera koji su prepoznali momentum, odbojkaši Radničkog su ovu deonicu otvorili serijom 5:0 i jasno dali do znanja da su rešeni da sav posao završe u tri seta. Ponovo je Vuk Milutinović dominirao na mreži, uz podršku kapitena Vladimira Jekića i Srećka Ristića, koji je uprkos povredi lakta odigrao jednu odličnu utakmicu.

Razbijene redove „crveno-belih“ uspeo je da poveže kapiten Vlado Petković. Nekadašnji reprezentativac bio je jedan od najzaslužnijih za povratak svoje ekipe u meč, koja je u jednom furioznom naletu stigla do preokreta i minimalnog vođstva (18:19). Usledila je još jedna neizvesna završnica u kojoj su se igrale sjajne odbrane, a ovoga puta je rezultatsko klatno prevagnulo na stranu Beograđana – 24:26.

Pred početak četvrtog seta postavljalo se pitanje hoće li Radnički imati dovoljno snage da „dokrajči“ rivala, ili će Beograđani uspeti da se u potpunosti vrate „iz mrtvih“ i izbore taj-brejk, u kome bi sve bilo otvoreno. Pritisak je bio veliki na igrače oba tima i zaista je trebalo imati čelične živce izdržati ga do kraja.

Ekipe su se tokom ove deonice neprestano smenjivale u vođstvu, sve dok Radnički uspešnim blokom Srećka Ristića nije izbio na „plus tri“ (20:17). Delovalo je da utakmica konačno ide na vodenicu Kragujevčana, ali je posle tajm-auta Tomislava Kukanjca Crvena zvezda vezala tri uzastopna poena i došla do egala (20:20). Ponovo se ušlo u neizvestan finiš, u kome su na kraju domaći imali više živaca i rezultatom 25:23 rešili ovaj period igre u svoju korist, za konačnih 3:1 u setovima.

Poenterskim učinkom u redovima kragujevačkog tima izdvojio se kapiten Vladimir Jekić sa 20 poena. Sjajne partije pružili su i primači servisa Srećko Ristić sa 15 i Nemanja Stevanović sa 14 poena, kao i odlični Vuk Milutinović sa 10 osvojenih poena, od toga 6 blokom.

U ekipi Crvene zvezde bolji od ostalih bio je Milutin Nejić sa 18 poena, Dodić je dodao 14, a Tadić i Uroš Nikolić po 10 poena.

Dragan Kobiljski je uspešno otpočeo svoj mandat na klupi Radničkog. Ova pobeda je od velike važnosti pre svega za moral njegove ekipe, koji je nakon tri uzastopna poraza u prvenstvu bio dobrano poljuljan.

USPEŠAN DEBI: Dragan Kobiljski

Čestitao bih mojim igračima pre svega na velikoj upornosti i borbenosti tokom čitavog meča. To što smo mi vodili 2:0 uopšte ne znači da ova ekipa Crvene zvezde nema kvalitet, što je uostalom pokazao i treći set. U četvrtom setu uspeli smo da se vratimo i uz veliki napor dođemo do važne pobede. Moram istaći da značajan udeo u ovoj pobedi ima i moj prethodnik na klupi Radničkog Ivan Blagojević, izjavio je nakon utakmice Kobiljski.

Trofejni stručnjak ubeđen je da ova ekipa Radničkog poseduje zavidan igrački kvalitet, ali da su pehovi sa povredama igrača u znatnoj meri kumovali nešto slabijim rezultatima u poslednje vreme.

Mislim da su povrede omele Radnički u ostvarivanju boljih rezultata. Nadam se da će u narednom periodu zdravstveni bilten biti znatno bolji, posebno jer nas očekuje još teških mečeva. Već u narednom kolu gostujemo Spartaku u Subotici, a onda nam dolazi Niš, apostrofira Kobiljski.

Novi strateg Kragujevčana prilično je rezervisan kada je reč o ambicijama njegove ekipe u nastavku sezone.

Kvalitet lige je prilično ujednačen, tako da je teško davati neke dugoročne prognoze. Nastojaćemo da što više treniramo i nadamo se da će kao posledica dobrog rada na treninzima doći i željeni rezultati, zaključio je Kobiljski.

Trener „crveno-belih“ Tomislav Kukanjac, iako razočaran konačnim ishodom, a pre svega činjenicom da njegova ekipa nije uspela da dođe do taj-brejka, ipak je smogao snage da čestita Radničkom na zasluženoj pobedi.

Radnički je opravdao ulogu favorita, pokazavši da je bolja i iskusnija ekipa od nas. Mi smo u nekom grču ušli u ovaj meč, ali kasnije smo se malo opustili, tako da je na kraju ovo bila jedna lepa i zanimljiva utakmica za gledaoce. Ostaje samo žal što u četvrtom setu nismo uspeli da prelomimo rezultat u našu korist, poručio je kormilar Beograđana.

Kragujevčani su ovom pobedom, devetom u sezoni, zadržali poziciju u sredini tabele. U narednom kolu odbojkaše Radničkog očekuje gostovanje subotičkom Spartaku.

OK RADNIČKI – OK CRVENA ZVEZDA  3:1 (25:17, 25:22, 24:26, 25:23)