Hladan tuš u „Jezeru“. Olimpija pobedila Radnički.

Na otvaranju sezone u ABA ligi, košarkaši Radničkog na domaćem terenu pretrpeli poraz,  kao i prošle godine u prvom kolu protiv zagrebačke Cibone… Miljenović „osetio atmosferu“. Mutini momci muče  muku sa protivničkim centrima. Dvocifrena prednost Radničkog na poluvremenu, kraj 65:71.

Pred oko tri hiljade ljudi u hali Jezero, u novim dresovima sa srpskom trobojkom…ali i znakom Fiat-a kao generalnog sponzora, Radnički je samouvereno ušao u meč sa Slovencima, koji su odličnim napadima u reketu u trećoj deonici nadigrali Radnički bez klasične „petice“ i najavili veliki problem Muti Nikoliću – igra u reketu.

Utakmica je počela nervozno, igrači oba tima nisu uspevali da pogode čak i iz čistih situacija. Olimpija je na samom početku povela sa pet poena prednosti, a najistaknutiji pojedinac meča u uvodnim minutima bio je Jaka Blažič. Miroslav Nikolić je „presekao“ seriju gostiju uspešnim tajmautom, a domaćin je uskoro i prešao u prednost. Prva četvrtina završena je vođstvom Radničkog 16:12.

U duelu dve ekipe sastavljene od igrača koji važe za dobre šutere broj koševa je bio neočekivano nizak, a taj trend se nastavio i u drugoj četvrtini, što je i bilo očekivano, s obzirom da je početak sezone. Od 10. do 15. minuta Olimpija nije uspela da postigne  poen, uz pregršt promašaja i u reketu i van linije 6,75, pa je Radnički serijom 8:0 došao do 12 poena prednosti. Ipak, Salin je postigao prvu „trojku“ na meču, a zatim je i Blažič dodao dva poena, pa se Olimpija približila. Ipak, do kraja četvrtine gosti su ostali na svega 6 postignutih poena, što će možda biti i sezonski rekord ABA lige u najmanjem broju poena po četvrtini. Radnički je postigao 15 poena u drugoj deonici, za prednost na poluvremenu 31:18.

U redovima domaćih istakao se Birčević, dok je najefikasniji u gostujućem timu bio Blažič. Ovaj period igre su obeležili promašeni ziceri, ali i dve blokade, po jedna sa obe strane. Prvo je Emening sjajno „smečovao“ pokušaj polaganja Bubniča, dok je možda još atraktivnija blokada bila delo Muriča, koji je sa leđa sačekao pokušaj polaganja Danila Mijatovića, igrača koji danas nije ličio na sebe.

Velika prednost  kao da je uljuljkala domaće pa su u drugo poluvreme ušli bez dovoljno elana i agresivnosti, što je Olimpija iskoristila i postigla čak 26 poena u trećoj četvrtini. Sa druge strane, domaćin je postigao samo 7 poena. Sve što nije htelo da uđe u koš Radničkog u drugoj četvrtini, ulazilo je u trećoj, i to od strane igrača koji se istakao po promašenim zicerima u prvom poluvremenu – centra  Erona Bejnsa, koji je čak pogodio i šut za tri poena.

Sašo Filipovski je drugo poluvreme krenuo veoma mudro, gurajući lopte u reket, svojim centrima, te su „četvorke“ Radničkog to dosta slabo branile. Australijanac je, zaista, pogađao i sa distance i ispod obruča i jednom za tri poena, uz konstantnog Blažića, Radnički je tonuo. Kapiten, iskusni, sjajni Finac, Temu Raniko čuvao se za kraj i penal završnicu.

U dresu Radničkog samo Krstović je uspevao da nađe put do koša ekipe iz Ljubljane. Kasnilo se sa izlascima iz blokova, neuigrana preuzimanja u odbrani, slaba igra dva na dva, spora, a ako se doda i činjenica da Mijatović iz pika ne pogađa otvorene trojke, onda je pitanje pobede domaćih zaista postavljeno…

U ovom periodu po negativnom indeksu istakao se Danilo Mijatović, koji je u uzastopnim napadima promašivao šuteve za tri poena, pravio faulove i u napadu i u odbrani, a za to vreme furiozne serije gostiju Miroslav Nikolić, kao po tradiciji u trećoj četvrtini, nije menjao ništa, a minute odmora čuvao za poslednju deonicu.

Plus 6 poena na kraju treće deonice za goste je još bilo i dobro kako je moglo, što je Radnički i pokazao velikim pritiskom na dva minuta do kraja meča kada su smanjili na samo koš razlike, ali se onda desio veliki sudijski previd koji je zapečatio sudbinu ove utakmice. U prodoru niz čeonu liniju plejmejker Olimpije Voters nagazio je liniju čitavim stopalom, ali to sudije ovog meča nisu sankcionisale. Sudija Vojinović se nije oporavio od jučerašnje prepirke sa Vujoševićem u Pioniru, pa je Hrvat Herceg bio glavni (sudija).  Usledio je pas za Sašu Salina, koji je pogodio šut za tri poena preko ruke. Burni protest trenera Kragujevčana Nikolića sankcionisan je tehničkom greškom, te umesto -2 i napada za Radnički, bilo je -6 i napad za Olimpiju na dva minuta do kraja utakmice.

I pored svih napora u nastavku, Radnički nije uspeo da preokrene meč.

Ipak, treba malo drugačije pogledati na stvari, ako se uzme činjenica da je Radnički imao dvocifrenu razliku na poluvrememu, sveže igrače, punu halu svojih navijača i dosta kvalitetniji i iskusniji tim, i nije uspeo da privede utakmicu rutinski kraju.

No, nema se vremena za tugu, jer je na programu naredno kolo već sredinom naredne nedelje.

KK Radnički  – KK Olimpija 65:71 (16:12, 15:6, 7:26, 27:27)

Hala: Jezero.  Gledalaca: 3000.

Sudije: Herceg(HRV), R. Vojinović, Dragojević (CG)

KK Radnički: Miljenović, Sinovec 15, Jović, Marković 7, Emening 2, Birčević 7, Borisov 2, Krstović 12, Mijatović, Vajt 6, Dragojlović 3, Vortington 11.

KK Olimpija: Voters 1, Rupnik, Prepelič 4, Blažić 19, Raniko 8, Salin 9, Murič, BEjns 12, Bubnič 3, Pejdž 15, Močnik, Omič.