Fudbaleri Radničkog 1923 šampioni Prve lige Srbije!

Na najlepši mogući način fudbaleri Radničkog 1923 krunisali su ovu jako uspešnu sezonu, u kojoj su izborili plasman u najviši rang takmičenja, Linglong Super ligu Srbije. “Crveni” su pobedom nad ekipom Jagodine u poslednjem kolu na svom “Čika Dači”, rezultatom 4:2 (0:2), uspeli da sačuvaju prvo mesto na tabeli i okite se zvanjem šampiona Prve lige Srbije za sezonu 2020/21.

Ni provala oblaka iznad Kragujevca nije pokvarila današnju slavljeničku atmosferu na stadionu “Čika Dača”.

Još pre samog početka utakmice sa Jagodinom, navijači Radničkog 1923, popularni “Crveni đavoli”, u organizovanoj koloni uputili su se ka terasi Gradskih bazena, gde su putem video-bima pratili dešavanja sa “Čika Dače” u direktnom prenosu na Televiziji Kragujevac, s obzirom da im zbog važećih epidemioloških mera nije bilo omogućeno prisustvo na tribinama.

Svakako da bi uz podršku najvernijih navijača sa južne tribine stadiona “Čika Dača” fudbaleri Radničkog 1923 mnogo lakše izašli na kraj sa ekipom Jagodine, koja je u Kragujevac doputovala rasterećena i lišena većih takmičarskih motiva, ali bez želje da posluži kao “topovsko meso” budućem superligašu. Malo je falilo pa da Jagodinci pokvare slavlje komšijama iz Kragujevca, s obzirom da su nakon prvih 45 minuta igre imali prednost od dva gola, ali su u nastavku utakmice “crveni” uspeli da podese nišanske sprave i upišu planirani trijumf.

Pred sam početak utakmice lep gest fudbalera Jagodine, koji su prilikom izlaska fudbalera Radničkog 1923 na teren napravili počasni špalir i aplauzima pozdravili budućeg superligaša.

Nakon toga su igrači obe ekipe, zajedno sa sudijskom trojkom, razvili transparent kojim su pozvali sve ljude dobre volje da slanjem SMS poruke sa tekstom 973 na broj 3030 daju svoj doprinos prikupljanju finansijskih sredstava za lečenje našeg malog sugrađanina Gavrila Đurđevića, koji boluje od spinalne mišićne atrofije.

Fudbaleri Radničkog 1923 sa transparentom za lečenje malog Gavrila

Na prvo veće uzbuđenje na utakmici čekalo se do 10. minuta, kada je Zukanović imao dve lepe prilike da dovede Kragujevčane u vođstvo. Prvi put je njegov udarac zaustavio golman Jagodine Stojiljković, a drugi put ga je izblokirao Stojković.

Tom prilikom je napadač Radničkog 1923 pretrpeo i ozbiljniju povredu zbog koje je morao da napusti teren. Zamenio ga je Slađan Nikodijević, koji se odmah po ulasku u igru našao u dobroj šansi pred golom Jagodine, ali je šutirao pored stative.

A onda, maltene iz prve ozbiljnije akcije na utakmici Jagodinci stižu do vođstva. Igrao se 21. minut utakmice, kada je Spasojević uposlio Basraka, koji uz izvesnu dozu sreće uspeva da pošalje loptu u mrežu.

Bio je to signal za “crvene” da dodatno intenziviraju pritisak ka golu svog rivala. U 22. minutu Vićentijević se našao u izglednoj poziciji pred golom Jagodinaca, ali nije uspeo da nadmudri Stojiljkovićа. Usledio je potom udarac Miloša Vidović iz srca šesnaesterca koji je završio preko gola, da bi u 27. minutu Nikodijević pokušao glavom na prvoj stativi nakon kornera, ali je jedan od igrača Jagodine izbacio loptu sa same gol-linije.

Zaledila se krv u žilama Kragujevčanima u 32. minutu, kada je nakon brze tranzicije fudbalera Jagodine Mićunović pogodio stativu.

U 34. minutu pokušao je Mirić glavom nakon centaršuta Vićentijevića, a samo par minuta kasnije Rađen se našao usamljen na 6-7 metara od gola Jagodine, ali je samo dodao loptu u ruke Stojiljkoviću.

U jeku napada fudbalera Radničkog 1923, koji su se smenjivali kao na filmskoj traci, Jagodinci stižu do drugog pogotka. Bila je to još jedna munjevita kontra, koju je dobro odmerenim i preciznim udarcem završio Milo Mićunović.

Propustili su Kragujevčani u finišu prvog poluvremena kolosalnu priliku da smanje zaostatak. Nakon centaršuta Varjačića, Mirić je sa pet metara promašio čitav gol protivnika.

Tako su “crveni” na odmor otišli zabridelih obraza, ali čvrsto rešeni da u drugih 45 minuta poprave utisak. Trener Joksimović je u pauzi između dva poluvremena odlučio da promeni formaciju, što se pokazalo kao pravi potez.

Prvi su u nastavku utakmice zapretili gosti preko Basraka, koji ovoga puta nije bio tako precizan kao u 21. minutu.

Konačno, mreža Jagodinaca zatresla se u 50. minutu. Vićentijević je šutirao slabijom desnom nogom sa desetak metara, lopta je zakačila nekog od igrača Jagodine i prevarila Stojiljkovića.

Igor Vićentijević prvi je „načeo“ Jagodince

Sedam minuta kasnije, sudija Matić je posle igranja rukom Stojanovića pokazao na “belu tačku”. “Crvenima” se tako ukazala lepa prilika da stignu do izjednačenja, koju nisu imali nameru da propuste. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Aleksandar Varjačić za 2:2.

Jagodinci su u tim trenucima bili u nok-daunu, ali ih je trebalo dotući. Za to se pobrinuo kapiten Radničkog 1923 Stevan Kovačević u 64. minutu, kada je udarcem sa 17-18 metara iznenadio golmana Jagodine i doneo željeni preokret svom timu.

Stvari na terenu konačno su počele da se odvijaju u skladu sa željama Kragujevčana, koji su u 70. minutu stigli i do četvrtog pogotka na utakmici. Nakon kornera koji je izveo Kovačević, lopta je došla na drugu stativu do Nikole Rađena, koji je glavom šalje u protivničku mrežu.

Nikola Rađen je svojim pogotkom zatvorio ovu takmičarsku sezonu Kragujevčana

Do kraja utakmice vredi pomenuti “bombu” fudbalera Jagodine Andrije Milića sa preko trideset metara i odličnu intervenciju golmana Radničkog 1923 Ognjena Lukića, kao i još jedan pokušaj najboljeg strelca Kragujevčana ove sezone Marka Mirića u samom finišu utakmice, koga danas očigledno nije hteo gol.

Po završetku utakmice, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić je u ime Gradske uprave fudbalerima Radničkog 1923 uručio specijalni pehar za osvojeno prvo mesto i plasman u Linglong Super ligu Srbije. Što se tiče onog drugog, zvaničnog pehara, koji dodeljuje Fudbalski savez Srbije, on će Kragujevčanima biti uručen uoči početka nove takmičarske sezone.

Ubrzo su na stadion “Čika Dača” stigli i najvatreniji navijači Radničkog 1923, popularni “Crveni đavoli”, i tek onda je nastalo pravo slavlje, praćeno navijačkim pesmama i bakljadom.

Fudbalere Radničkog 1923 sada očekuje zasluženi odmor, a zatim i početak priprema za povratničku sezonu u Linglong Super ligi Srbije, koja startuje sredinom jula.

POZDRAV ZA PIONIRE

Pred početak današnje utakmice, na teren stadiona “Čika Dača” izašli su članovi pionirske selekcije Radničkog 1923, predvođeni trenerom Dušanom Nikolićem, koji su dva kola pre kraja sezone osigurali prvo mesto u Šumadijsko-raškoj ligi.

Pioniri Radničkog 1923 su tako dobili mogućnost da se kroz duele sa pobednicima ostalih regionalnih liga bore za naslov državnog šampiona.

RADNIČKI 1923 – GFK JAGODINA 4:2 (0:2)

“Čika Dača”.
Igrano bez prisustva publike.
Sudija:
David Matić (Novi Sad).
Pomoćnici: Milorad Jovnović (Ljig), Nemanja Jovanović-Džajić (Ub).
Strelci: Vićentijević u 50, Varjačić u 58. (iz jedanaesterca), Kovačević u 64. i Rađen u 70. minutu za Radnički 1923, a Basrak u 21. i Mićunović u 40. minutu za GFK Jagodinu.
Žuti kartoni: Petrović (Radnički 1923), Milić, Stojanović (GFK Jagodina).

RADNIČKI 1923: Lukić, Varjačić (od 86. Milikić), Vićentijević (od 76. Dukić), Rađen, M. Vidović, U. Vidović, Kovačević, Ristović (od 46. Petrović), Mirić, Tomić (od 76. Ćirović), Zukanović (od 13. Nikodijević).

GFK JAGODINA: Stojiljković (od 65. Pavlović), Martins, Stojković (od 72. Branislav Kocić), Stojanović, Radenović, Spasojević (od 58. Vasić), Milić, Blagojević, Stojančić (od 46. Nebo), Mićunović, Basrak (od 58. Stamenković) .