Dva lica Radničkog u „Jezeru“

radnicki-mega-vizura

Košarkaši Radničkog poraženi su u derbiju 13. kola Super lige od Mega Vizure sa 98:102 (29:24, 33:20, 20:25, 16:33). „Đavoli“ su u svom „Jezeru“ prokockali ono što se teško prokockati može i tako pokvarili ustisak posle „šuterske klinike“ u prvom delu meča. Zgusnut raspored, kratka klupa, umor, sve to je imalo delimičan uticaj na očajnu igru Kragujevčana u napadu u poslednjoj deonici. Ali kada ekipa propusti 24 poena prednosti za 14 minuta, tu zaista bilo kakav alibi pada u vodu.

Prvo poluvreme meča je donelo možda i najbolju napadačku partiju Kragujevčana u Super ligi. Radnički je krenuo silovito i poveo sa 12:5 već u 4. minutu. Pri rezultatu 14:11 za domaće, trener Nikolić je dobio tehničku, pa su se košarkaši Mega Vizure spustili na „minus jedan“ (14:13). Ipak, „Đavoli“ su uspeli da dobiju prvu četvrtinu sa 29:24, pre svega zahvaljujući Brkiću i Birčeviću.

Na startu druge deonice Radnički stiže prvi put do dvocifrene prednosti (34:24), što je nateralo trenera gostiju Dejana Milojevića da reaguje tajm-autom. Međutim, odgovora na sjajno šutersko izdanje Kragujevčana nije bilo. U 13. minutu Radnički odlazi na „plus 14“ (40:26). Šumadinci su igrali odlično u odbrani i iz kontri kažnjavali Beograđane lakim poenima, pa je u 17. minutu bilo neverovatnih 54:39 za domaće. U finišu druge četvrtine raspucao se Dušan Mlađan, pa Kragujevčani dolaze i do dvadeset poena prednosti (59:39). Radnički je posle dvadeset minuta prvog poluvremena Mega Vizuri ubacio 62 poena (62:44), uz 10 pogođenih trojki.

Tamo gde je stao na kraju prve, Marko Brkić je nastavio na početku treće četvrtine i doneo Radničkom vođstvo od 72:50. Ipak, do kraja ovog perioda gosti su uspeli da se konsoliduju i primaknu na „minus trinaest“ (82:69), učinivši utakmicu zanimljivom.

Imao je Radnički problema u napadu na startu poslednje deonice, pa je dozvolio gostima da se spuste na jednocifrenu razliku (85:78). Trojkom Jokića u 35. minutu, Mega stiže na svega „minus četiri“ (85:81).

Domaći jednostavno nisu mogli ništa da pogode u ovoj deonici i dozvolili su gostima da, posle ogromnog rezultatskog zaostatka, uvedu utakmicu u izuzetno neizvesnu završnicu. U 37. minutu Jaramaz pogađa trojku i donosi Megi prvo vođstvo na meču (88:87).

Kragujevčani su uspeli da povedu sa 90:88, ali je onda Dangubić pogodio za tri, sa iste pozicije kao i Jaramaz nekoliko trenutaka ranije. Da stvari budu gore po domaće, Birčeviću je svirana tehnička greška dva minuta pre kraja meča, nakon promašaja Brkića u šutu za tri poena. Veličković je bio polovičan sa linije penala, ali sa druge strane Marinović gubi loptu, što kažnjava Nemanja Jaramaz za 94:90. Marinović je zatim pogodio oba penala, dok je sa druge strane Veličković bio precizan sa poludistance za 96:92.

Mlađan je postigao važnu trojku minut pre kraja meča, a na to se nadovezao faul Veličkovića u napadu. Radnički je imao veliku šansu da ponovo dođe do vođstva, ali je Brkić pogrešio tridesetak sekundi pre kraja meča. Usledio je faul Dimića nad Miljenovićem, koji je pogodio oba bacanja.

Tajm-aut je zatražio Nikolić, a nakon toga je Mlađan posle samo šest sekundi šutnuo za tri poena i promašio, pa je domaća ekipa došla na rub poraza osamnaest sekundi pre kraja. Naravno, odmah je napravljen brz faul nad Veličkovićem, koji je pogodio oba bacanja za 100:95. Međutim, Katnić je osam sekundi pre kraja pogodio brzu trojku i omogućio još tračak nade domaćoj ekipi da može do preokreta. Ipak, Jokić je potom oba puta bio precizan sa linije slobodnih bacanja, pa su gosti na kraju došli do pobede posle velikog preokreta.

„Đavoli“ će tako sa pozicije broj četiri u plej-of, gde će ukrstiti koplja sa aktuelnim šampionom Partizanom. Ipak, ono mnogo važnije, jeste da će Kragujevčani za učešće na Jadranu naredne sezone morati negde da nađu 150.000 evra, što će u teškoj finansijskoj situaciji u kojoj se nalazi klub, biti prilično teška misija. U poslednjem kolu ligaškog dela takmičenja, Radnički će u sredu gostovati Borcu u Čačku.