Čudesan preokret Šumadinaca za dva minuta

U predivnom fudbalskom ambijentu stadiona “Čika Dača”, fudbaleri Radničkog 1923 su pred više od 5 000 svojih pristalica izvojevali možda i ključnu pobedu u borbi za opstanak u Linglong Tajer Super ligi Srbije protiv novosadskog Proletera – 2:1 (0:1). Ni promašeni jedanaesterac, ni naivno primljen gol u završnici prvog poluvremena nisu obeshrabrili izabranike trenera Nenada Lalatovića, koji su pogocima rezervista, Nemanje Tomića i Đorđa Maksimovića, u samom finišu utakmice za samo dva minuta preokrenuli rezultat u svoju korist i domogli se dragocenih bodova koji im drastično povećavaju šanse za plasman u baraž za opstanak u ligi.

Ogroman značaj utakmice uslovio je nešto veću nervozu među akterima današnje fudbalske predstave na stadionu “Čika Dača”, pa smo tako imali priliku da gledamo jednu dinamičnu i borbenu utakmicu, punu naboja, sa hičkokovskim obrtom i srećnim krajem za domaći tim.

Gosti su bolje otvorili utakmicu i već u 12. minutu propustili su ozbiljnu priliku da dođu do vođstva. Nakon centaršuta Kuna sa leve strane i ne baš sigurne intervencije odbrane Radničkog 1923, lopta je došla do usamljenog Miloševića, čiji je udarac uspeo da zaustavi mladi Ognjen Lukić.

Kragujevčani su uzvratili dva minuta kasnije, kada je posle ubačene lopte iz prekida Vojo Ubiparip glavom šutirao pored stative.

Marko Mirić je u 14. minutu uspeo da pronađe put do mreže novosadskog tima, ali je erupciju oduševljenja na tribinama stadiona “Čika Dača” stišao glavni sudija utakmice Milan Mitić, koji je poništio gol kapitenu Radničkog 1923 zbog ofsajd pozicije.

Tražili su potom Šumadinci od leskovačkog arbitra da pokaže na “belu tačku” nakon što je Varjačić oboren u kaznenom prostoru Proletera, ali je on samo odmahnuo rukom i pokazao da se igra nastavi.

Vredan pomena bio je i šut levog beka Radničkog 1923 Ljubiše Pecelja sa distance u 38. minutu, kao i novi pokušaj Piščevića u samom finišu prvog poluvremena posle prekida, koji je osujetio golman Proletera Nikola Petrić.

U trenucima kada je sudija Mitić uveliko gledao na časovnik, spremajući se da odsvira kraj prvog dela utakmice, iskusni defanzivac ekipe Proletera Marko Jovanović iskoristio je opšti metež u odbrani Radničkog 1923 posle prekida i sa ivice peterca poslao je loptu u mrežu.

Rezultatski zaostatak po isteku prvih 45 minuta igre primorao je fudbalere Radničkog 1923 da još energičnije i odlučnije krenu ka golu svog rivala u nastavku susreta.

Nakon pokušaja Miloša Vidovića posle prekida i šanse u kojoj se našao Milisavljević, Veljko Trifunović je u 57. minutu pokušao atraktivno “makazicama” da donese domaćinu izjednačenje, ali je lopta na kraju ipak završila preko gola.

Potom se Piščević našao u dobroj poziciji za udarac na samoj ivici kaznenog prostora gostujuće ekipe, ali ga je tom prilikom izblokirao požrtvovani Skopljak.

Imali su Šumadinci dosta sreće u 61. minutu, kada je posle dobre akcije Proletera po levoj strani lopta došla do Ninkovića, koji sa pet metara pogađa Pecelja.

Na drugoj strani, Nikola Petrić je u 70. minutu sjajnom intervencijom posle odličnog udarca Ubiparipa glavom sačuvao minimalnu prednost novosadskom timu.

Kolosalnu priliku da dođu do izjednačenja “crveni” su propustili u 82. minutu. Piščević je uputio dobar centaršut na drugu stativu ka Miriću, koji sa tri metra promašuje prazan gol.

Nepun minut kasnije sudija Mitić je dosudio novi kazneni udarac za kragujevački tim posle igranja rukom jednog od fudbalera novosadskog tima. Ovoga puta je loptu “na kreč” namestio Nemanja Tomić, koji je sredinom drugog poluvremena ušao u igru umesto Miloša Milisavljevića. Nekadašnji internacionalac bio je nepogrešiv, poslao je loptu u jednu, a golmana Proletera Petrića na drugu stranu.

Izjednačujući pogodak dao je krila Kragujevčanima i odškrinuo im vrata preokreta, koji je usledio samo dva minuta kasnije. Tomić je izveo korner, a u gužvi pred golom Proletera najbolje se snašao još jedan rezervista, Đorđe Maksimović, za veliko slavlje na tribinama stadiona “Čika Dača”.

TRENUTAK ODLUKE: Đorđe Maksimović postiže pobedonosni pogodak za Kragujevčane

Novosađani nisu imali snage, ni vremena da se oporave od ovog šoka, a pri tom su u sudijskoj nadoknadi vremena ostali sa igračem manje nakon isključenja Nikole Ninkovića, pa su na kraju tri boda sasvim zasluženo završila na kontu kragujevačkog superligaša.

Današnja pobeda “crvene” uvodi u predvorje baraža, s obzirom da dva kola pre završetka plej-auta imaju tri boda više od Novosađana, a čak pet od poslednjeplasiranog Metalca.

Prvu “meč loptu” za overavanje baraža izabranici trenera Nenada Lalatovića imaće narednog vikenda u Subotici, u duelu sa domaćim Spartakom, koji je današnjim trijumfom nad lazarevačkom Kolubarom maltene osigurao direktan opstanak u eliti.

RADNIČKI 1923 – PROLETER 2:1 (0:1)

Stadion:
“Čika Dača”
Gledalaca: 5 500.
Sudija: Milan Mitić (Leskovac).
Pomoćnici: Čedomir Andrejić (Kruševac), Nikola Antić (Niš).
Strelci: Tomić u 87. iz jedanaesterca i Maksimović u 89. minutu za Radnički 1923, a M. Jovanović u 45+3. minutu za Proleter.
Žuti kartoni: Ubiparip, Mirić, N. Kovačević, Tomić, Maksimović, Varjačić, Lukić (Radnički 1923), Kun, Dunđerski, J. Ilić, Milošević, Ninković, Petrić, Mitrović (Proleter).
Crveni karton: Ninković (Proleter) u 90+4. minutu.

RADNIČKI 1923: Lukić, Varjačić, Pecelj, N. Kovačević, Andrić, M. Vidović, Piščević, Milisavljević (od 59. Tomić), Mirić, Trifunović (od 71. S. Kovačević), Ubiparip (od 73. Maksimović). Trener: Nenad Lalatović.

PROLETER: Petrić, Tanasin (od 90+3. V. Ilić), Mitrović, Skopljak, M. Jovanović, Vukasović, J. Ilić (od 90+4. Andrejević), Ninković, Milošević, Kun (od 46. Dunđerski (od 87. Kojić), Kaluđerović (od 70. Mladenović). Trener: Zumbul Mahalbašić.