„Čemberlenska“ partija Filipinke Animam za drugu radost „crvenih dama“

Košarkašice Radničkog savladale su šabačku Dugu u utakmici 4. kola Prve ženske lige Srbije, rezultatom 81:72 (21:17, 23:23, 24:18, 13:14), i tako se posle dva uzastopna poraza ponovo vratile na pobednički kolosek. Utakmicu u „SBB Jezeru“ obeležila je nestvarna partija filipinske reprezentativke Žak Animam, koja je meč završila sa 50 indeksnih poena.

Bilo je ovo najbolje izdanje izabranica trenera Nenada Milovanovića od početka sezone. Vođene ogromnom željom za pobedom, „crvene dame“ su uspešno razoružale odlične Šapčanke, koje su u „SBB Jezero“ došle na krilima dve velike pobede protiv ekipa koje pretenduju na sam vrh tabele.

Mogle su Kragujevčanke i znatno ranije da reše pitanje pobednika današnje utakmice, ali su sa par nepromišljenih rešenja u napadu i uz nekoliko promašenih bacanja u završnom periodu igre same sebi zakomplikovale situaciju.

Nakon rezultatskog egala u uvodnim minutima utakmice, košarkašice Radničkog su sredinom prvog perioda igre polako počele da penju razliku, pa su nakon trojke Minele Mehović u 7. minutu stigle do dvocifrene prednosti (21:11). Tu su Kragujevčanke naglo zakočile, što su gošće iskoristile da serijom 6:0 u završnici uvodne deonice značajno umanje zaostatak pred početak drugog perioda igre – 21:17.

Čuvale su domaće vođstvo sve do polovine druge četvrtine, kada Šapčanke sa dve vezane trojke uspevaju da preokrenu rezultat u svoju korist (32:30). Tada je stvari u svoje ruke preuzela sjajna Filipinka Žak Animam, koja je sa šest svojih poena vratila Kragujevčankama na trenutak izgubljeno vođstvo (36:34) i svakako je najzaslužnija što je Radnički prvo poluvreme okončao u rezultatskom „plusu“ – 44:40.

Tamo gde je stala krajem druge, filipinska reprezentativka nastavila je početkom treće četvrtine, kada je sa četiri vezana poena odvela Šumadinke na osetnih „plus osam“ (48:40). Bila je to samo uvertira za ono što će uslediti u nastavku ove deonice, kada su izabranice Nenada Milovanovića zahvaljujući odličnoj igri u odbrani došle do maksimalnih četrnaest poena prednosti u 29. minutu (66:52), pa je delovalo da su na dobrom putu da prelome utakmicu u svoju korist.

Međutim, sam kraj treće i početak poslednje, četvrte deonice donose silovit nalet gošći iz Šapca, koje su uraganskom serijom 11:0 došle nadomak izjednačenja (68:66), pa je trener Radničkog Nenad Milovanović morao da reaguje minutom odmora. Po povratku na parket, Kragujevčanke su ponovo podigle nivo budnosti u odbrani, pa su u narednih pet minuta Šapčankama dozvolile samo jedan poen.

Mada su zatvorile sve prilaze svom košu, košarkašice Radničkog su se dosta mučile u napadu, a problema je bilo i sa realizacijom slobodnih bacanja, što je Kragujevčanke sprečavalo da materijalizuju dobru igru u defanzivi. Tek je trojka Minele Mehović u 37. minutu pomerila „crvene dame“ sa mrtve tačke (74:67), ali je Anđela Matić momentalno uzvratila pogotkom sa distance za 76:72.

Usledio je potom detalj koji je stavio mrlju na današnju, inače prilično fer i korektnu utakmicu. Anđela Matić je u žaru borbe načinila prilično grub faul nad Minelom Mehović, koja je ostala da leži na parketu nekoliko minuta, da bi potom na rukama svojih saigračica napustila teren.

Umesto Mehovićeve u igru je ušla mlada crnogorska reprezentativka Andrea Glomazić, koja je sa pet vezanih poena, od toga tri sa linije penala, osigurala trijumf kragujevačkom timu – 81:72.

Filipinka Žak Animam odigrala je utakmicu u stilu legendarnog Vilta Čemberlena, jednog od najboljih centara svih vremena. Sjajna Filipinka ubacila je 28 poena, uz samo dva promašaja iz igre (13-15), sakupila je 15 skokova, od toga 6 u napadu, uz 6 asistencija i 5 blokada za nestvarnih 50 indeksnih poena.

Značajno učešće u pobedi kragujevačkog tima imale su i mlada Andrea Glomazić sa 17, Minela Mehović sa 16 i kapiten Milica Inđić sa 15 poena.

U ekipi iz Šapca istakla se Olga Stepanović sa 22 poena i 10 skokova, Aleksandra Punoševac ubacila je 20 poena, a Isidora Tripković 12.

Kragujevčanke su današnjom pobedom uhvatile priključak sa timovima iz gornjeg dela tabele, a priliku za nove bodove imaće narednog vikenda na gostovanju ekipi Vršca.