„Alasi“ upecali dva boda u kragujevačkom „SBB Jezeru“

Krajnje uzbudljivu i rezultatski neizvesnu utakmicu odigrali su košarkaši kragujevačkog Radničkog i Dunava iz Starih Banovaca u okviru 12. kola Košarkaške lige Srbije. Pobedi su se na kraju radovali popularni „alasi“, koji su posle dva odigrana produžetka uspeli da odnesu bodove iz kragujevačkog „SBB Jezera“87:85 (19:25, 22:15, 16:20, 17:14, 8:8, 5:3).

Evidentno je da košarkaši Radničkog nisu izvukli pouke sa prethodnog gostovanja u Užicu. Još jednom su učenici trenera Ivice Vukotića odigrali na jako niskom energetskom nivou, što je mlada, ali veoma čvrsta i borbena ekipa Dunava znala da kazni.

Iz ove perspektive delovalo je da su Kragujevčani potcenili svog rivala i da im se to na kraju obilo o glavu. Umesto očekivanog trijumfa koji bi im omogućio da učvrste položaj u samom vrhu prvenstvene tabele, Šumadinci su dobili vruć šamar od koga će im dugo brideti obrazi.

Uvodna četvrtina pružila je obrazac po kome se odvijao ostatak utakmice. Gosti su od samog starta nastojali da što je moguće više spuštaju loptu pod koš svom najboljem igraču Dušanu Tanaskoviću, koji je meč započeo u velikom stilu, sa sedam vezanih poena.

Na drugoj strani, Kragujevčani su tek u finišu prve deonice došli do pravog ritma igre, pre svega zahvaljujući Marku Đerasimoviću, koji je uz podršku kapitena Raška Katića i Marka Ilića zaslužan za prvu veliku seriju domaćina od 8:0 za solidnih šest poena prednosti u 8. minutu (21:15). Nakon minuta odmora koji je zatražio strateg ekipe Dunava Milivoje Lazić, gosti poenima Malidžana i Juzbašića smanjuju na 21:19, ali su Stanojević i Ilić vrlo brzo vratili Radnički na „plus šest“ (25:19).

Početak druge deonice protekao je u nastojanjima domaćeg tima da sačuva i eventualno uveća stečenu zalihu iz prethodnog perioda igre, dok su gosti gledali da održe rezultatski priključak, vrebajući pogodan trenutak za preokret. Dočekali su ga u samom finišu deonice, kada su nakon četiri uzastopna poena Nikole Radovanovića došli do prednosti od pola koša (41:40), sa kojom su i otišli na veliku pauzu.

Treću četvrtinu otvara trojka Marka Grkovića, koja goste odvodi na maksimalnih „plus četiri“ (44:40), ali je potom usledio žestok protivudar Kragujevčana u vidu serije 7:0 za preokret i vođstvo od tri poena razlike (47:44). Košarkaši Dunava su za trenutak ponovo preuzeli vođstvo (48:47), ali je domaćin ekspresno vratio rezultatsku prednost na svoju stranu, da bi minut pre kraja ove deonice pobegao na „plus sedam“ (60:53).

Tu su Kragujevčani zakočili i dopustili gostima da najpre dođu do egala (60:60), a potom i do minimalne prednosti na startu završnog perioda igre (63:62). Usledilo je buđenje Šumadinaca, koji nakon trojke Milana Ilića dolaze do četiri poena prednosti (67:63), ali se borbena ekipa iz Starih Banovaca nije dala pokolebati. U poslednji minut utakmice gosti su ušli sa dva poena prednosti (74:72), da bi tridesetak sekundi pre kraja utakmice Raško Katić sa dva realizovana slobodna bacanja poravnao rezultat (74:74). Dušan Tanasković nije uspeo da realizuje poslednji napad gostiju na utakmici, dok je na drugoj strani Ilić pokušao da šutem sa pola terena donese radost Kragujevčanima, ali bez uspeha.

U dodatnih pet minuta igre bolje su se snašli Šumadinci, koji su 42 sekunde pre kraja produžetka imali prednost od četiri poena (86:82) i sudbinu utakmice u svojim rukama, ali umesto da dokrajče svog rivala, dopustili su mu da utakmicu uvede u drugi produžetak (82:82).

I kako to biva po nepisanom sportskom pravilu, kada se prokocka jedna ovakva prilika, onda obično usledi kazna. I ovoga puta su Kragujevčani imali napad za pobedu, ali je lopta nakon šuta Dimitrija Raičevića izvan linije 6,75 metara „iscurela“ iz koša, što je bio signal za veliko slavlje na klupi ekipe iz Starih Banovaca.

Epitet najefikasnijeg igrača u pobedničkom timu očekivano je poneo Dušan Tanasković, koji je ubacio 21 poen i imao 8 uhvaćenih lopti, od toga tri ispod protivničkog obruča. Ništa manje zaslužan za trijumf popularnih „alasa“ u „SBB Jezeru“ nije bio ni Mihailo Petrović, koji je meč okončao sa 20 poena, a zapažene role imali su i Dušan Juzbašić i Vuk Malidžan sa po 11, odnosno Nikola Radovanović sa 10 postignutih poena. Pri tom, iskusni Malidžan je sa 9 skokova bio na korak do „dabl-dabl“ učinka.

U ekipi Radničkog prednjačio je kapiten Raško Katić sa 25 poena i 12 skokova, Stefan Mitrović je ubacio 18 poena, a Marko Ilić 16, uz 9 skokova i 5 asistencija. Dvocifren u kragujevačkom timu bio je i Marko Đerasimović sa 13 poena.

Na konferenciji za medije, upriličenoj po završetku utakmice, prvi je svoje impresije izneo Mihailo Petrović, koji je uz Dušana Tanaskovića predvodio ekipu Dunava do trijumfa u „SBB Jezeru“.

– Bila je ovo jedna jako tvrda utakmica sa dva produžetka. Mi smo imali dosta oscilacija tokom čitave utakmice, što je u neku ruku i normalno za ovako mladu ekipu, ali smo na kraju pokazali karakter i ostvarili veoma bitnu pobedu. Čestitao bih ovom prilikom ekipi Radničkog na fer i korektnoj igri i poželeo joj puno uspeha u nastavku sezone – poručio je mladi organizator igre ekipe iz Starih Banovaca.

Trener Dunava Milivoje Lazić najpre se zahvalio navijačima svoje ekipe, koji su potegli dalek put kako bi pružili podršku svom voljenom timu na gostovanju u prestonici Šumadije, a potom je izneo svoje viđenje utakmice u „SBB Jezeru“.

– Jako čvrsta i neizvesna utakmica do samog kraja. Mislim da se nismo baš najbolje snašli na samom početku meča, ali smo kako je utakmica odmicala sticali sve veće samopouzdanje. Za razliku od nekih prethodnih mečeva, ovoga puta smo imali znatno više koncentracije u završnici i to nam je donelo trijumf na kraju. Ovom pobedom smo pokazali da sve više rastemo kao ekipa i ja se nadam da ćemo nastaviti da koračamo uzlaznom putanjom – izjavio je strateg gostijuće ekipe.

Mladi bek Radničkog Đuro Dautović smogao je snage da se nakon ovog neočekivanog i teškog poraza svoje ekipe obrati predstavnicima medija.

– Teška utakmica za nas. Dobro smo se pripremili za ovaj meč, ali nismo ispoštovali dogovor iz svlačionice, što nas je na kraju koštalo poraza. Nema padanja, moramo da pronađemo način da se nakon dva uzastopna poraza vratimo u pravi ritam i verujem da ćemo već na gostovanju ekipi Zlatibora u utorak pružiti znatno bolju igru – prokomentarisao je Dautović.

Teško je ovaj poraz pao i treneru kragujevačkog tima Ivici Vukotiću, koji je učinio sve što je u njegovoj moći da spreči ovakav epilog, ali uzalud.

– Iskren da budem, pribojavali smo se malo ove utakmice nakon loše igre i poraza u Užicu prošlog vikenda. Imali smo nekoliko prilika da utakmicu mirno privedemo kraju, ali ih nismo iskoristili. Sa druge strane, ekipa Dunava se dva puta vraćala u igru iz maltene izgubljene situacije, što joj je dalo krila u drugom produžetku. Svakako težak poraz koji nam remeti takmičarske planove, ali se iskreno nadam da ćemo u ove preostale tri utakmice do završetka prvog dela prvenstva uspeti da popravimo utisak i koliko-toliko se konsolidujemo, pa da onda ponovo napadnemo neko od prvih pet mesta na tabeli, gde po kvalitetu koji posedujemo apsolutno pripadamo – istakao je Vukotić.

Pred košarkašima Radničkog je veoma burna i naporna sedmica koju započinju gostovanjem ekipi Zlatibora u utorak, a završavaju utakmicom protiv valjevskog Metalca idućeg vikenda.

U međuvremenu, ostaje da se vidi sa kog mesta na tabeli će Kragujevčani dočekati naredno kolo, odnosno u kojoj meri će se ovaj poraz odraziti na njihov položaj na prvenstvenoj lestvici.

RADNIČKI – DUNAV 85:87 (25:19, 15:22, 20:16, 14:17, 8:8, 3:5)